Gündem

Ticaret Bakanlığı’ndan Okul Alışverişlerindeki Riskli Ürünler Hakkında Açıklama

Ticaret Bakanlığı, çocukların korunması amacıyla Türkiye’nin her yanından getirilen ürün numunelerini inceleyerek okul ve kırtasiye ürünlerinde çocukların sağlığını tehdit edecek her türlü hamlenin önüne geçmeyi hedefliyor.

Bakanlık, çocukların sağlığını korumak hedefiyle Türkiye’nin çeşitli yerlerinden getirilen ürün numunelerini İstanbul’daki yetkili Ekoteks Labaratuvarı’nda inceleterek çıkan sonuçları “Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi” aracılığıyla tüketici ile paylaşıyor. Kullanıma uygun bulunmayan ürünlere ve şirketlere yaptırım uygulayan Ticaret Bakanlığı, çocukların sağlığını tehdit edecek hiçbir ürüne müsaade etmeyeceklerini belirtti.

Bahse konu incelemeler hakkında Ekoteks Laboratuvarı Yönetim Kurulu Başkanı Nilgün Özdemir, Bakanlığın ve Bakanlığa bağlı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü’nün tüketicinin korunmasına yönelik titizlikle çalıştığını ifade ederek, okulların açılmasına sayılı günler kala Türkiye’nin dört bir yanından alınan numunelerin, Bakanlığın tek yetkili laboratuvarı olarak kendilerine iletildiğini kaydetti.

“Üzerinde CE belgesi olmayanları tavsiye etmiyoruz”

Nilgün Özdemir, kimyasal ve fiziksel açıdan ürünleri incelediklerinden bahsedere şu açıklamayı yaptı;

“Uygunsuz bulduğumuz takdirde de Bakanlığımıza rapor ediyoruz. Kimyasal tarafta kanserojene ve uçucu bileşenlere bakıyoruz. Nedir kanserojen? Azo, ftalat formaldehit gibi uçucu bileşenlere de, aynı zamanda alerjenlere de bakılıyor. Fiziksel tarafında da ürünün ambalajından kopmasına ve çocuğa fiziken zarar verecek şeylere bakıyoruz. Yani fiziksel, kimyasal ve aynı zamanda da ambalajına bakıyoruz. Ürünün ambalaj ve etiketlemesine dikkat etmek gerek. Üzerinde CE belgesi olmayanları tavsiye etmiyoruz. Üründe CE belgesi olmak zorunda, yaş grubunun mutlaka olması gerekiyor. 0-3 yaş aralığı mıdır, 3-7 yaş aralığı mıdır mutlaka belirtilmesi gerekiyor. Dolayısıyla ürünün fiziğinin dışında ambalajlardaki yazılara da dikkat ediyoruz. Ürünlerde neler çıkabilir? Azo boyar madde dediğimiz, kanserojen bir madde ve çocuğun kendi kullanımına ait. Giydiği giysiden, kullandığı çantadan, kalemden, silgiden, renklendiricilerden direkt kendisine aldığı, kanserojen etkisi olan bir zararlı kimyasal. Ftalatlar da bir ürünün özellikle plastiğin yumuşatılmasında kullanılan bir madde. Bunların hepsinin belli bir limiti var. Eğer limit üstünde kullanıldığını tespit edersek cihazlarımızda bunlar zaten otomatik hemen çıkabiliyor, bu hem çocuğa hem çevresine de zararlı.”

“Ftalat maddesinin zararları”

Özdemir, ftalat maddesinin etkilerine değinerek, bu maddenin çocuklarda ve büyüklerde kanserojen etkisine ek olarak üreme organına da yerleşip zarar verebildiğinin altını çizdi.

Yüksek tehlike içerikli bir kimyasal olması sebebiyle söz konusu maddeye hassasiyetle baktıklarını vurgulayan Özdemir, sözlerine şöyle devam etti; “Aynı zamanda uçucu bileşenlere bakıyoruz. Kokular, çocuklarda özellikle silgi ve kullandıkları malzemelerde cezbedici. Bunların etkilerine de burada bakmış oluyoruz. Fiziksel baktığımızda kalemlerin özellikle uçlarına takılan süslü kısımlar kolayca çocukların ağzına gelebiliyor, yutak borusuna gidip gitmediğinin ölçümlerine kadar bakıyoruz. Eğer ağza alınacak bir kopma gösteriyor ise bizim için bu da uygunsuz demektir. Genellikle etiketlerde de bir olumsuzluk, uygunsuzluk görebiliyoruz. CE belgesi olmayan, tabiri caizse merdiven altı dediğimiz ürünler uygunsuz, dikkat edilmesi gereken ürünler. Çünkü CE belgesi olduğu zaman o standartlara bakılmış olması gerekiyor. Onun dışında yaş aralığına da dikkat edilmesi gerekiyor. Mutlaka satın aldığı yerin isminin belirtilmesi gerekiyor ki bu takip olasılığı çok önemli. Takibini yapması, nereden aldığını iyi biliyor olması lazım.”

Özdemir, Bakanlığın tüm bunlara dikkat etmesinin hedefinde çocukları korumak olduğunu, bu yüzden çok hassas davranıldığını kaydetti.

“CE belgesiyle sabitlenmeyen ürünleri almamak lazım”

Nilgün Özdemir, “Kırtasiye, kırtasiyeciden alınır. Kırtasiye malzemelerinin no-name ya da merdiven altı tabir ettiğimiz yerlerden alınmaması gerekiyor. Çocuklarımızı korumak adına kanserojen etkisi olan, çocuğun yaşına göre kullanımı uygun olmayan ve herhangi bir standarda uygun olduğu CE belgesiyle sabitlenmeyen ürünleri almamak lazım.” diye konuştu.

Denetimlerden elde edilen sonuçları Ticaret Bakanlığı’nın büyük bir şeffaflıkla tüketici ile paylaştığını kaydeden Özdemir, alındığı yeri, sonucunu ve ürünün neden güvensiz olduğu gibi tüm bilgilerin “www.guvensizurun.ticaret.gov.tr” adresinden ulaşabilen “Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi” aracılığıyla açıklandığını aktardı.

“Ucuz alınan ürünler çocuklar için tehlikeli olabiliyor”

Ekoteks Laboratuvarı Yönetim Kurulu Başkanı Nilgün Özdemir, suistimale en fazla açık ürünler hakkında şu bilgileri paylaştı; “Bir kere cicili bicili çantaların kontrolü mutlaka yapılmalı. Çünkü üzerinde baskılar olduğunda ftalatı tetiklemiş oluyor ve çocuk elmasını, su kabını bunun içine koyuyor. Su kapları, yemek kapları, çantalar çocukların en çok kullandığı şeyler… Kalemler, silgiler, yani çocuğun aslında bütün malzemelerine dikkat etmesi gerekiyor. Bazen velilerimiz ekonomik buluyor, gidiyor ucuz alıyor ama işte, çocuklar açısından tehlikeli olabiliyor. Velilerimizin CE belgesine özellikle dikkat etmesi gerekiyor.” (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu