Gündem

Temmuz Enflasyon Verileri Açıklandı! Memur Enflasyon Farkı Ne Kadar Oldu?

TÜİK Temmuz ayı enflasyonunu yüzde 9,49 olarak duyurdu. Verilerin duyurulmasıyla birlikte SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklilerine memur enflasyon farkı da belirlenmiş oldu. Toplu sözleşme zammına ek olarak verilen enflasyon farkı için ilk rakam açıklanırken, memur enflasyon farkı miktarı da merak konusu oldu.

TEMMUZ AYINDA ENFLASYON FARKI NE KADAR OLDU?

Memur ve memur emeklilerinin zam miktarları, toplu sözleşmeye göre iki yılda bir, son altı aylık enflasyon rakamları üzerinden belirlenmektedir. Son açıklanan verilere göre, memur ve memur emeklileri için enflasyon farkı %3,29 olarak belirlendi. Bu oran, zam miktarlarının hesaplanmasında temel bir faktör olarak kullanılacak ve memurların ve memur emeklilerinin maaşlarına yansıtılacaktır.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Temmuz ayı enflasyon verilerini açıkladı ve Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Temmuz’da yüzde 9,49 oranında arttı. Bu yükselişle birlikte yıllık bazda enflasyon da yüzde 47,83 seviyesine ulaştı.

Temmuz ayında TÜFE’de en yüksek aylık artış, yüzde 6,2 ile 1997 yılında gerçekleşmişti. Dolayısıyla, bu son açıklanan verilerle birlikte enflasyon Temmuz ayında tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.

MEMUR ENFLASYON FARKI NASIL BELİRLENİYOR

Memur ve memur emeklilerinin maaş zammı, yılda iki kez yapılacak toplu sözleşme zammına ek olarak 6 aylık enflasyon farkıyla belirleniyor. Ocak ayında yürürlüğe giren toplu sözleşmeyle yüzde 8’lik bir zam gerçekleşti.

Bu oranın aşılması durumunda, memur emeklileri ve memur enflasyon farkı ortaya çıkıyor. Temmuz ayında ise yüzde 6’lık bir toplu sözleşme zammı yapıldı ve bu oranın yanı sıra enflasyon farkı da eklenerek, memur ve memur emeklilerinin toplam zam oranı belirleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat