Gündem

Telefon Bayileri Deneme Amaçlı 112 Acil Çağrı Merkezi’ni Meşgul Ediyor

İçişleri Bakanlığı tarafınca Erdemit, Van‘da 2 Eylül 2020 tarihinde faaliyete başlayan 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü, şu ana kadar yaklaşık 4 milyon çağrı gerçekleştirdi. Müdürlük, hizmet verdiği günden bugüne kadar karşıladığı çağrı sayısıyla şehirde bir rekor gerçekleştirdi. 112 Acil Sağlık Merkezi çağrılarının yanı sıra 155 polis ihbar, 110 itfaiye, 156 jandarma, 177 orman yangın gibi acil çağrıları da karşılayan merkez yoğun mesai gösterdi. İlk zamanlarda merkeze düşen asılsız çağrı sayısı %99’lardayken, bu yıl ise sayı y%82’ye düştü. Bu yıl 1 milyon 400 bin çağrı karşılayan merkezi en çok çocuklar ile özellikle ikinci el cep telefonunu test etmek isteyen bayiler çağrı gerçekleştirdi.

VAKAYA ÇEVRİLMEYEN ÇAĞRI SAYISI YÜZDE 82

112 Acil Çağrı Merkezi Kadın Müdürü Yadigar Ergül, faaliyete girdikleri 2020 yılından bu yana yaklaşık 4 milyon çağrı aldıklarını dile getirdi. 2022 yılında ise 1 milyon 400 bin civarında bir çağrı karşıladıklarını ifade eden Müdire Ergül, “Bu yıl vakaya dönüşmeyen çağrı sayısı yüzde 82 civarındadır. İlk açıldığımız yılda bu sayı yüzde 99’lardaydı. Bunun yüzde 82’lere düşmesi Van için büyük bir başarıdır. İnşallah bu oranı daha da düşüreceğiz” söylemlerinde bulundu.

HER GEREKSİZ ÇAĞRI ACİL DURUM ÇAĞRISININ ÖNÜNE DÜŞÜYOR

Fazlalıkla çocukların ve telefon bayilerinin aradığını vurgulayan Müdire Ergül, “Genellikle çocuklarımız ve telefon bayileri deneme amaçlı arıyorlar. 112, acil durumlarda vatandaşın bildiği tek numaradır. Dolayısıyla sim kartı olmadan arıyorlar. Anne babalarımızdan rica ediyorum; çocuklarımızın eline telefon verirken 112’nin acil bir numara olduğunu çocuklarına anlatsınlar. Lütfen telefon bayilerimiz de meşgul etmesin. Çünkü her gereksiz çağrı acil durumu olan bir vatandaşın çağrısının önüne düşmektedir” dedi.

112 Acil Çağrı Merkezi sistemi konusunda bilgi veren 112 çağrı karşılama çalışanı ise gelen çağrıların sonrasında vakanın durumuna göre emniyet, jandarma veya itfaiyeye yönlendirdiklerini belirterek, bu sayede koordineli ve hızlı bir şekilde vakaya müdahale edildiğini belirtti. (Kaynak: İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu