Gündem

TEİS Genel Başkanı Saydan: Kanser İlaçlarının Hastanelerden Alınması Yanlış!

TEİS Genel Başkanı Nurten Saydan, kanser ilaçlarının hastanelerden temin edilmesinin ilaç hırsızlığına neden olduğunu ve bu ilaçların hastaneler yerine eczaneden alınması gerektiğini vurguladı.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Saydan, yaptığı yazılı açıklamada, 2015 yılı itibarıyla kanser tedavisinde kullanılan ilaçların sağlık kuruluşlarından temin edildiğini hatırlatarak devam eden bu uygulamanın pek çok soruna yol açacağını ilk günden bu yana vatandaşla paylaştıklarını aktararak, “Kanser ilaçlarının hastanelerden verilmeye başlanmasının ardından sürekli ilaç hırsızlığı haberleri okuyoruz.” ifadelerini kullandı.

TEİS Başkanı Saydan, hastanelerden çalınan kanser ilaçlarının yurt dışına götürülerek orada yüksek fiyatlara satıldığını iddia etti.

Ülkemizde vatandaşa ilaç ulaştıran 29 bini aşkın eczanede ilaç temin etme hizmetlerinin sağlıklı biçimde  sürdürüldüğünü belirten Saydam, şöyle devam etti:

“Durum böyleyken hastanelerden kanser ilacının hastaya sunulması son derece yanlış bir uygulamadır. TEİS olarak, özellikle kanser gibi son derece zorlu tedavi süreci yaşayan hastaların mağdur olmaması için bu ilaçların eczanelerden verilmeye başlanması gerekiyor. Tüm ilaçlar için tek ve doğru adres eczanelerdir.”

 

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu