Gündem

Tehdit Ettiği Doktor Tarafından Tazminat Davası Açıldı: 6 Bin Lira Ödeyecek

Kahramanmaraş’ta, gittiği aile sağlığı merkezinde görevini icra eden doktor Lütfi Tiyekli’ye hakaretlerde bulunup, daha sonra SABİM’i arayarak, tehdit etmesinden dolayı para cezasına çarptırılan Ömer Özbiner’e,  Dr. Lütfi Tiyekli tarafından açılan tazminat davasında bu sefer 6 bin lira para cezası kesildi.

Söz konusu olay, 26 Ekim 2020’de Doğukent Aile Sağlığı Merkezi’nde meydana gelmişti. COVID-19 testi pozitif çıkan bir hastayla temaslı olduğundan dolayı karantinaya girmesi gerekirken rapor almak amacıyla merkezde görev yapan doktor Lütfi Tiyekli’ye başvuran Özbiner; Tiyekli, karantinada olması gerektiğinden dolayı evine gitmesi konusunda uyarılarda bulununca hakaret edip aile sağlığı merkezinden ayrıldığı öne sürüldü.

Özbiner, yaşanan olaydan sonra şikayet etme amacıyla Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi (SABİM) hattı olan Alo 184’ü arayarak, “Bu adamı dövsem haklı mıyım, haksız mıyım? Sonra doktorları neden dövüyorlar? Doktor dayak yemeyi hak ediyor, gırtlaklamamak için kendimi zor tutuyorum. Doktora bir şey yapmamak için dışarıya çıktım” şeklinde şikayette bulundu. SABİM yetkililerinin verdikleri bilgi üzerine Dr. Lütfi Tiyekli, Ömer Özbiner hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak suç duyurusunda bulundu.

İtirazın sonucunda cezası 2’ye katlandı

Yürütülen soruşturmanın sonucunda Ömer Özbiner hakkında ‘tehdit’ ve ‘hakaret’ suçlarından dolayı Kahramanmaraş 4’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

‘Basit yargılama usulü’ doğrultusunda duruşma yapılmadan 28 Ağustos 2021 tarihinde görülen davada Özbiner, mahkemeye sunmuş olduğu yazılı savunmasında iddiaları yalanladığını belirtti.

Doktoru şikayet etmek üzere SABİM’i aradığını söyleyen Özbiner, “Konuşmamda televizyonda izlediğim vatandaş ve doktor kavgalarını başıma gelince anladım ki; vatandaşın haklı olduğunu gördüm” ifadesini kullandı.

Mahkeme tarafından, Özbiner’e ‘hakaret’ suçundan ötürü 7 bin 300, ‘tehdit’ suçundan dolayı ise 3 bin 600 olmakla beraber toplam 10 bin 900 lira adli para cezasına çarptırıldı, ardından hem ‘basit yargılama usulü’ hem de cezanın sanığın geleceği üzerindeki etkisi değerlendirilince ceza 6 bin 800 liraya düşürüldü.

Ömer Özbiner’in karara itiraz etmesinin ardından 21 Mart 2022 tarihinde bir duruşma daha yapıldı. Çıkarıldığı mahkeme tarafından bu defa Özbiner’e ‘hakaret’ suçunun ihlalinden dolayı 9 bin 100 lira, ‘tehdit’ suçundan ötürü ise 4 bin 500 lira olmak üzere toplam 13 bin 600 lira adli para cezası kesildi. Mahkeme, ‘basit yargılama usulü’ doğrultusunda verilen 4’e 1’lik indirimine de bu defa gitmedi.

Dr. Lütfi Tiyekli tazminat davası açtı

Dr. Lütfi Tiyekli bu karar sonrasında Ömer Özbiner’in tehdit ve hakaret ettiğinden bahsederek kendisinin kişilik haklarına saldırdığı iddiasında bulundu. Tiyekli, Kahramanmaraş 5’inci Asliye Hukuk Mahkemesi’ne dava açtı. 21 Aralık tarihinde görülen son duruşma neticesinde Ömer Özbiner, davanın reddedilmesini isteyerek, “Yapmadığım bir fiilden dolayı ceza alıyorum. Bir emsalden dolayı buralara geldim. Ben asgari ücretle çalışan bir insanım. Ben hala taksitli olarak ödeme yapmaktayım. Ödeme yapmakta güçlük çekiyorum” dedi.

Duruşmanın sonucunda mahkeme, Ömer Özbiner’in, Dr. Lütfi Tiyekli’ye 6 bin lira manevi tazminat ödemesi kararını verdi.

‘Ceza caydırıcı olmadığı için tazminat davası açtım’

Karar hakkında yorumlarda bulunan Dr. Lütfi Tiyekli, tazminat davasını da diğer sağlıkçılara örnek olması adına açtığının altını çizerek şu sözleri kullandı:

“Benim yaşadığım olayda vatandaş aile sağlığı merkezine gelmemesi gerekiyordu, evde karantinada olması gerekiyordu. Bu konuda uyardığımız için kişi 184 SABİM hattına benim hakkımda tehditkar beyanlarda bulunmuştu. Bunun üzerine biz savcılığa suç duyurusunda bulunduk, ceza davası açıldı. Kişiye ceza verildi, hatta kişi cezaya itiraz etti, aldığı ceza bu sefer katlandı. 

Bu cezanın yeterli ve caydırıcı olmadığını düşündüğümüz için kişiye bir de tazminat davası açtık. Çünkü bu yaptığı hakaretler ve tehditler bizim kişilik haklarımıza saldırıdır, bunun da bir karşılığı olmalıdır. Eğer kanunlar buna yeteri kadar ceza vermiyorsa bu cezayı bizim kendimiz sağlamamız gerekiyor. 

Mahkeme bizi haklı gördü tehdidin ve hakaretin kişilik haklarımıza saldırı olduğunu kabul etti ve tazminat ödenmesine hükmetti. Bu şekilde biz topluma şu mesajı vermeye çalışıyoruz, siz bir hekimi hakaret ve tehdit ettiğinizde bunun mutlaka bir karşılığı vardır. Ceza davaları açılacaktır, hekimlerimiz de size tazminat davası açacaktır. Kanunlar yetersiz kalsa bile biz bunun da sonuna kadar bu işin takipçisi olacağız.” (Kaynak: DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu