Gündem

Tahmin Edilen Gerçekleşti! Ekonomik Kriz İle Alakalı Açıklama Yapıldı! Dünya Bu Haberle Çalkalanıyor

Hayat pahalılığı ve ekonomik kriz ile alakalı bir açıklama yapıldı. Birleşmiş Milletler gıda enerjisi mevcut olan ekonomik kriz ile alakalı uyarı yaptı. Son dönemlerde ülkemizde gerçekleşmiş olduğu gibi dünya çapında da insanlar ekonomik kriz ile karşı karşıya kalmıştır. Birleşmiş Milletler Ukrayna Rusya Savaşı’nın ekonomi bakımından yansımış olan etkisiyle ilgili rapor yayınladı.

Birleşmiş Milletler Ekonomik Kriz İçin Bir Araya Geldi

Birleşmiş Milletler Ukrayna ve Rusya arasında gerçekleşmiş olan savaşın etkisi sonrası finans ile alakalı rapor yayımladı. Yayımlamış olduğu rapora göre 94 ülke 1,6 milyar kişi Ukrayna Savaşı’nın etkisi ile gerçekleşmiş olan gıda ve petrol fiyatları ile mücadele etmekte güçlük çekiyor. Rapor Rusya Savaşı sebebi ile dünyanın şimdiye kadar en ciddi enerji ve gıda ekonomik krizin eşiğinde olduğuna dikkat çekiyor.

Birleşmiş Milletler genel sekreteri Antonio guterres sunulmuş olan rapor ile alakalı Birleşmiş Milletler genel merkezinde gazeteciler ile yapmış olduğu açıklamada gerçekleşen savaşın gıda güvenliği finans ve enerji üzerindeki etkisi sistematik şiddetli bir şekilde hız kazanmış durumda. Savaş eşi benzeri hiçbir şekilde görülmemiş yoksulluk ve açlık sosyal ve ekonomik kaos getirmiş bulunuyor.

Bugüne Kadar Gerçekleşen Yüksek Oranda Hayat Pahalılığı İle Mücadele Ediyoruz

Hiçbir ülkenin bu savaşın vermiş olduğu etkilerden kaçamayacağını açıklayan Guterres savaş sebebi ile bu yıl 46 milyon kişinin daha gıda alamaması ile karşılaşılabileceğini söyledi. Artış gösteren gıda ve petrol fiyatlarındaki kısır döngü kırılması gıda ve enerji piyasalarına yeniden istikrar getirmek gerekiyor. Bunun için Ukrayna tahılı ve Rus gübresinin tekrardan küresel piyasalara kazandırılması gerektiğini belirten Guterres Ukrayna tahılının güvenli olacak şekilde Karadeniz üzerinde ihracatının gerçekleşmesi için çağrı yaptı.

Mevcut olan gıda krizi 2023’te hızla küresel boyutta olan bir gıda felaketine dönüşebileceğini söylenmektedir.  Anadolu Ajansı muhabiri Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un gerçekleştirmiş olduğu Türkiye ziyareti sonrasında Ukrayna’da olan tahılın dünya geneline ihracatı konusunda mevcut tarafların anlaşmaya yakın olup olmadığı ve küresel gıda krizinden kimlerin ya da kimin sorumlu tutulması gerektiği konusunda açıklama yaptı. Şu aşama da söylenecek olan tek bir şey var görüşmelerin yapıcı bir şekilde gerçekleşmesi gerektiğidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat