Gündem

Suriye’den Gelen Toz Fırtınası Ölümcül Olabilir

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu, “Kum ve toz fırtınası genellikle ilkbaharda meydana gelen meteorolojik bir olaydır. Bitkisel çeşitliliği arttırma, bitki tohumlarını, minerallerin ve bazı organik maddelerin taşınmasını, dünya üzerindeki dengeyi sağlar. Bu küresel değişimler dünyanın düzeni için gerekli olsa dahi yan etkiler barındırır. Son dönemde artan çevre kirliliği ve iklim değişikliğiyle birlikte bu yan etkiler sağlık üzerinde ciddi ele alınması gereken bir sorun halini aldı. Kum, toz fırtınalı ve çamur sağanaklarına karşı etkili önlem alınmadığı takdirde akciğerlerde hastalığa neden olur. Organik maddelerin yapacağı tahrişe bağlı; burun, ağız ve akciğerlere kadar bir yanma hissiyle birlikte inflamasyon ve enfeksiyon oluşturabilir” ifadelerini kullandı.

suriye'den gelen toz fırtınası ölümcül olabilir

Toz fırtınası astım gibi hastalıkları tetikleyebilir.

Prof. Dr. Akkoyunlu, “Bu süreçler yeterli önlem alınmaz ve tedavisi zamanında yapılmazsa Afrika ülkelerindeki gibi ölümle sonuçlanabilir. Toz fırtınasının etkili olduğu hava koşullarında dışarıda bulunmak, havanın solunması, kronik akciğer hastalarında astım, KOAH, bronşit krizi veya hipersensitivite hastaları (dispne) için büyük risk oluşturur. Bu risk solunum yetmezliğine varacak kadar ölümcül ve tehlikelidir” dedi.

 

 

suriye'den gelen toz fırtınası ölümcül olabilir

 

“Toz bulutlarından kaçmak önemli”

Prof. Dr. Akkoyunlu, “Toz bulutlarının yoğun olduğu dönemlerde dışarı çıkmaktan kaçının. Sokağa çıkmanız gerektiği durumlarda ise cerrahi maske kullanın. Eğer maskeniz yoksa veya temin edemiyorsanız ıslak bir havlu ile solunum yollarına bariyer oluşturun. Bu süreçte kronik solunum hastaları dışarıda egzersiz yapmaktan kaçınmalı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat