Sağlık Makaleleri

Stres Altındaki Kadınların Sindirim Sistemi Tehlikede

İrritabl Bağırsak Sendromu’nun (IBS), kadınlarda daha sık görüldüğünü söyleyen Prof. Dr. Vedat Göral, “Beyindeki stres ve huzursuzluk, bağırsakları da huzursuz etmektedir”

İrritabl Bağırsak Sendromu’nun (IBS), kadınlarda erkeklere göre, 2 ila 6 kat daha sık görüldüğüne dikkat çeken Medipol Mega Üniversite Hastanesi Gastroenteroloji Bölümünden Prof. Dr. Vedat Göral, gastrointestinal sistemin pek çok sebepten ötürü kadınlarda, erkeklere göre daha karışık olduğunun altını çizerek, “Kadın hormonları kesinlikle önemli bir faktördür, çünkü araştırmalar kadınların, menstrüel döngüleriyle ilgili olarak sıklıkla tekrarlayan sindirim sistemi semptomları yaşadıklarını göstermiştir.

stres altındaki kadınların sindirim sistemi tehlikede

Kadınların bağırsakları da, ortalama erkeklerden 10 cm daha uzundur ve bir kadının mide-bağırsak organları, erkeklere göre daha karmaşıktır, çünkü üreme organları ile de yer paylaşmak zorunda kalırlar. Kadınlarda gerek hormonların farklı etkisi gerekse yaşadıkları sorunlar, sorumluluklar, çocuk, iş ve ev problemleri, sindirim sistemi ve bağırsak sorunlarının daha sık olmasına neden olmaktadır. Fizyolojik ve hormonal farklılıklar nedeniyle, kadınlar sindirim sağlığı konusunda, zorlu bir savaşla karşı karşıya kalmaktadır” ifadelerinde bulundu.

stres altındaki kadınların sindirim sistemi tehlikede

“Yaşam stresi yönetilmeli”

IBS’li hastalarda tahriş edici maddeler karşı gereğinden fazla hassasiyet bulunduğunu ifade eden Prof. Dr. Göral, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir kişinin duygusal stresi varsa, IBS yanıtı daha kötü olabilir. Bu, ‘fonksiyonel’ bir problemdir. Yani, bağırsak beyin mutsuzluk oluşturuyorsa, bağırsak da, mutsuz olabilmektedir. Beyindeki stres ve huzursuzluk, bağırsakları da huzursuz etmektedir. Çünkü beyin ve bağırsaklar beraber çalışmaktadır. Semptomlar genellikle ishal, kabızlık veya her ikisinin kombinasyonunu içerir. Şişkinlik ve karın ağrısı, sendromun bir parçasıdır ve genellikle bağırsak hareketlerinden sonra düzelir. Tanı, belirli kriterlerine ve diğer objektif bulguların eksikliğine göre konur. Yaşam stresini yönetme, destek alma için başa çıkma stratejilerinin geliştirilmesini içeren yaşam tarzı değişiklikleri önerilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu