Gündem

Soruşturma Başlatılan İki Sağlık Merkezinde Faaliyetler Durduruldu

İstanbul ve İzmir’de mide botoksu yapan iki sağlık merkezinde tedavi gören pek çok hastada yan etkiye rastlanması üzerine acil denetim kararı alındı. Denetimde el konan tedavi ürünlerinin bu işlemde kullanılmasının endikasyon dışı olduğu belirlendi.

İki Sağlık Merkezinde de Faaliyetler Durduruldu

Sağlık Bakanı Koca, sosyal medya hesabından Bakanlık tarafından yayımlanan duyuruyu paylaştı.

Sağlık Bakanlığı duyurusunda, İstanbul’da ve İzmir’de bulunan iki merkezde obezite hastalığını yenmek için mide botoksu işlemi gören hastaların yan etkiler nedeniyle farklı hastanelere başvurduğu bildirildi.

Bu merkezlerde tedavi gören hastalarda yan etkiye rastlanması üzerine İstanbul Sağlık Müdürlüğü ve İzmir Sağlık Müdürlüğü yetkilileri alarm verdi. Mide botoksu uygulanan iki merkez acil denetime tabi tutuldu.

Tedavilerin uygulandığı ve İstanbul’da faaliyet gösteren Özel GSM Gisbir Sağlık Merkezi Hastanesi ile İzmir’de faaliyette olan Özel Batı Anadolu Tıp Merkezinde operasyon esnasında kullanılan ürünlere el konarak incelemeler başlatıldı.

Sağlık Bakanlığı duyurusunda şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından yapılan değerlendirmede, ilgili ürüne ait serinin ithalat onaylı olduğu ancak mide botoksu işleminde kullanılmasının endikasyon dışı olarak değerlendirildiği bildirilmiştir.
Her iki sağlık kuruluşunun ilgili birimlerinin faaliyeti askıya alınmış ve ilgililer hakkında soruşturma başlatılmıştır. Konu Bakanlığımız tarafından titizlikle takip edilmektedir. Etkilenen hastalarımıza gerekli tedaviler uygulanmış olup takipleri yapılmaktadır.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu