Sağlık Makaleleri

Sigaradan Ölenlerin Eşyaları Görücüye Çıktı

Sigaranın zararlarına dikkat çekmek için hayatını kaybedenlerin eşyaları Üsküdar’da sergilendi

Üsküdar Belediyesi, sigara kullanımının zararlarına dikkat çekmek adına “Çocukları Tütün Salgını ve Zararlarından Koruma İnisiyatifi” ve tütün endüstrisi karşıtı gençlerle el ele verip Üsküdar Meydanı’nda etkinlik düzenledi.

Düzenlenen etkinlikte sigara yüzünden yaşamını yitiren kişilerden geriye kalan 350 parça eşya sergilendi.

sigaradan ölenlerin eşyaları görücüye çıktı

“Tütün, Kovid’in verdiği zararın iki katından fazlasını bir yılda veriyor”

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, sigaranın zararlarından bahsetti.

Uyuşturucu bağımlılarının genellikle ilk olarak sigaraya başladığına dikkat çeken Erdöl, “Burada her gün kaybettiğimiz 350 kişiyi hatırlatmamız lazım. Tütün nasıl bir salgın? Kovid salgınını tüm dünya 2 yıl yaşadı. Tütünle kaybettiğimiz yılda 120 binin üzerinde. Tütün, Kovid’in verdiği zararın iki katından fazlasını bir yılda veriyor. Bu zararlı bir silah. Dünyanın gelmiş geçmiş belki de en büyük kitle imha silahıdır. Atom bombası dahi insanoğluna bu kadar zarar vermedi. Zehirle karşı karşıyayız. Bunun farkında mıyız, farkında olanlar da olmayanlar da var.” ifadelerinde bulundu.

Çok anlamlı bir etkinlik düzenlediklerini dile getiren Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen bu alanda 20 yıldır çok ciddi projeler yürütüldüğünü de ekledi.

Bu hizmetler kapsamında tütünle mücadelede devrim niteliğinde kararlar alındığından bahseden Türkmen, “Kapalı alanlarda, kahvehanelerde, otobüste, uçakta sigara içmenin yasak olması önemli bir kararlılık gerektiriyordu. Sayın Cumhurbaşkanımız çok sağlam bir duruş gösterdi ve devrim niteliğinde kararlar çıktı.” diye konuştu.

sigaradan ölenlerin eşyaları görücüye çıktı

“Elektronik sigaralar tütün endüstrisinin yeni oyunlarından birisidir”

Kamuoyunun farkındalığının yükseltilmesinin önemli olduğuna dikkati çeken Yeşilay Yönetim Kurulu Üyesi Esra Albayrak ifadelerinde şu sözleri kullandı:

“Bu mücadele evet hepimizin mücadelesi ama en çok da gençlerin mücadelesi. Çünkü hedefte siz varsınız. Endüstri kendisine uzun süre sigara kullanacak kişileri arar. Yaklaşık 60 yıllık bir müşteri avından bahsediyoruz. Sizlerin sağlığını önemsiyoruz. Farkında olmanız önemli.”

Tütün endüstrisinin bilimsel bilgiyi zayıflatarak sahte bilgi üretmek gibi taktikleri olduğunu vurgulayan Albayrak, elektronik sigaranın da güya tütünün zararlarını azalttığının iddia edildiğini fakat bu sigaranın da zararlı olduğunu söyledi.

Albayrak, şunları ekledi:

“Tütün endüstrisi küresel anlamda çok büyük bir suç örgütüdür. Endüstrinin taktiklerinden birisi de bilimsel bilgileri çarpıtmak ve çok sayıda yanlış bilgi üretip insanların aklını karıştırmaktır. Özellikle bir sigara bırakma aracı veya daha az zararlı gibi yanlış bilgilerle pazarlamaya çalıştıkları elektronik sigaralar tütün endüstrisinin yeni oyunlarından birisidir. Hem batıda hem de Asya’da yeni bir epidemiye dönüşmüş olan elektronik sigaraların ülkemizde satışının yasaklanması gençliğimizi korumak adına büyük bir adımdır. Konu bir yasal düzenleme meselesi değil, bir özgürlük meselesidir. Gençlerimizin sağlıklı yaşam ve dumansız hava hakkını sonuna kadar koruması ve bu özgürlüğünü savunması muradımızdır.”

AK Parti İstanbul Milletvekili Müşerref Tuba Durgut ve vatandaşlar etkinliğe katıldı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat