Gündem

Sıcak Havada Şekerli ve Tuzlu İçecekler Kronik Rahatsızlığı Olanları Olumsuz Etkiliyor

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı’nın başkanı Prof. Dr. Servet Altay, sıcak hava koşullarında serinlemek için tercih edilen yüksek şeker ve tuz içeriğine sahip içeceklerin kalp, diyabet ve tansiyon rahatsızlıkları bulunan bireyler için olumsuz sonuçlara yol açtığını açıkladı.

Prof. Dr. Altay, aşırı sıcak ve nemli havaların vücudu olumsuz etkilediğini vurguladı. Yaz aylarında yeterli ve dengeli sıvı tüketimininin önemine dikkat çeken Altay, sağlıklı içeceklerin tercih edilmesi tavsiyesinde bulundu. Altay, sıcak havalarda sıvı tüketiminin arttığını, serinlemek için soğuk meşrubatların tercih edilebildiğini dile getirdi.

En sağlıklı sıvının su olduğunu söyleyen Altay, “Doğal suyu tüketmek her zaman en uygunudur. Meşrubat tüketirken çok dikkat etmeliyiz. Bilindiği gibi meşrubatlarda katkı maddeleri bulunuyor. Bunların glisemik endeksleri yüksek oluyor, içerilerinde şeker ilaveleri oluyor. Dolayısıyla şeker ve kalp hastalarında bu içecekleri önermiyoruz. Şeker içeriği yüksek gazlı içecekler ve meşrubatlardan mümkün olduğu kadar uzak durmak gerekiyor.” dedi.

Altay, tuz oranı yüksek içeceklerin özellikle tansiyon hastaları için risk içerdiğini bir kez daha hatırlatarak, tuzlu içeceklerin dikkatli tüketilmesi tavsiyesinde bulundu.

Altay şunları ekleyerek açıklamalarını sonlandırdı: “Tuzlu olmamak kaydıyla ayran tüketilebilir. Suya alternatif olarak tüketilebilecek en iyi içecek sodyum oranı düşük maden sularıdır. Hipertansiyon ve kalp yetersizliği olan hastalar kesinlikle sodyum oranı düşük maden sularını tercih etmeliler. Gün içerisinde birden fazla sodyum içeriği yüksek maden suyu tüketilirse hipertansif krize neden olabilir. Yine özellikle Güneydoğu Anadolu’da meyan kökü yaygın şekilde tercih ediliyor. Bu bitkinin içerisindeki maddeler de tansiyonu yükseltebiliyor.” (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu