Sağlık Makaleleri

Sarı Kantaron Yağı Faydaları Nelerdir?

Sarı kantaron yağı, çok çeşitli rahatsızlıklar için güçlü bir çaredir. Faydalarından bazıları, anti-depresan, anti-inflamatuar ve öksürük baskılayıcı özellikleri içerir. Cilt bakımı için de kullanılabilir. Ancak sarı kantaron almadan önce ne kadar almanız gerektiği konusunda doktorunuzla konuşmalısınız. Doktorunuz ayrıca ilaç etkileşimlerini kontrol edebilir.

sarı kantaron yağı faydaları nelerdir?

Sarı Kantaron Yağı Faydaları

  • Tahribata uğrayan cilt yüzeyinde rahatlama sağlar
  • İltihap giderici özelliği bulunmaktadır
  • Yara iyileşmesi hızlandırmada ve yara izlerini kapatmada etkili rol oynar
  • Doğal antidepresan etkisi bulunmaktadır
  • Menopoza iyi gelir
  • Midede şişkinlik, mide ülseri, sindirim problemleri gibi problemlere iyi gelmektedir
  • Sezaryan izlerini gidermede etkilidir. Ancak kalp ve damar hastalığına sahip kişilere ve hamilelere sarı kantaron yağını tüketmeleri tavsiye edilmez. Doktorunuza danışmadan kullanmamalısınız.

Doğal antidepresan

Sarı kantaron, birçok formülasyonda yaygın olarak bulunan doğal bir antidepresandır. Sağlıklı gıda mağazalarında ve eczanelerde bulunabilir ve hafif ila orta dereceli depresyon için yararlıdır. Bununla birlikte, şiddetli depresyon için etkili değildir. Yüksek dozlarda alındığında yan etkilere neden olabilir.

Standart antidepresanlara monoterapi veya ek tedavi olarak kullanılabilir. Diğer antidepresanlarla karşılaştırıldığında, daha az yan etki ile benzer antidepresan etkilere sahiptir. Kadınlarda doğal menopozla ilişkili semptomların azaltılmasında da etkili olduğu gösterilmiştir. Ancak diğer terapötik alanlarda kullanımı sınırlıdır.

Sarı kantaron üzerine yapılan araştırmalar depresyon tedavisinde umut vaat etse de, kesin mekanizmalar belirsizliğini koruyor. Beyindeki nörotransmitterlerin aktivitesini artırarak doğal bir antidepresan olabilir. Bitkinin ayrıca uyku için önemli bir hormon olan melatonin salgısını arttırdığına inanılıyor.

sarı kantaron yağı faydaları nelerdir?

Öksürük kesici

Birçok insan sarı kantaron yağının öksürük kesici olarak iyi çalıştığını fark eder, ancak bu bitkinin başka birçok kullanımı da vardır. Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB), kronik yorgunluk, migren baş ağrıları ve irritabl bağırsak sendromu (IBS) dahil olmak üzere çeşitli durumlar için kullanılabilir. Şeker hastalığı ve hepatit C’den muzdarip insanlar için de faydalı olabilir. Hatta bazı insanlar kilo vermek ve cildin rengini kaybetmesine neden olan bir hastalık için bile kullanır.

Sarı kantaron diğer ilaçlarla birlikte alındığında ortaya çıkabilecek bir dizi ilaç etkileşimi vardır. Örneğin, astım ve diğer akciğer rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılan bir ilaç olan teofilin ile birlikte alındığında toksisite riskini artırabilir. Ancak, bu etkileşim küçüktür ve büyük bir endişe kaynağı değildir.

Antienflamatuvar

29 uluslararası çalışmanın yakın tarihli bir incelemesi, Sarı Kantaron’un antidepresan ve anti-inflamatuar etkilere sahip olduğunu buldu. Hafif depresyona karşı etkinliği plasebodan üstündü ve hatta bazı standart reçeteli antidepresanlar kadar etkili olabilir. Tıbbi özellikleri ayrıca menopozla ilgili bitkisel ve psikolojik semptomların hafifletilmesine yardımcı olur. Bununla birlikte, kesin etki mekanizmasını anlamak için daha büyük klinik çalışmalara ihtiyaç vardır.

Sarı kantaron yağının doğal bir anti-inflamatuar ajan olmasına rağmen, bir takım başka faydaları da olabilir. Örneğin, üçüncü derece yanıkları diğer ilaçların çoğundan çok daha hızlı iyileştirebilir. Romatizma, gut ve artrit gibi ağrılı eklem rahatsızlıklarını tedavi etmek için de kullanılabilir. Ayrıca tentür olarak dahili olarak da alınabilir.

sarı kantaron yağı faydaları nelerdir?

Cilt bakımı

Cildinizin en iyi şekilde görünmesini ve hissetmesini istiyorsanız, sarı kantaron yağı kullanmayı deneyin. Bu bitkinin kuru cildi yatıştırdığı ve antienflamatuar ve antiseptik özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Ayrıca yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olur ve küçük yanıkları yatıştırır. Ayrıca cilt bakımı için favori kreminize de ekleyebilirsiniz. Bu doğal yağ, yağsız, GDO’lu, Kosher & Helal’dir ve alkol veya ftalat içermez.

Sarı Kantaron’un anti-inflamatuar ve antioksidan özellikleri akneyi önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olur. Aynı zamanda sağlıklı kan dolaşımını destekler. Besinlerin cilt yüzeyine taşınmasına yardımcı olur. Yağın sakinleştirici bir etkisi vardır ve akne de dahil olmak üzere çeşitli cilt rahatsızlıkları için faydalıdır.

sarı kantaron yağı faydaları nelerdir?

Merhem

Sarı kantaron yağını merhem olarak kullandığınızda, sarı kantaron yağının iyileştirici ve yatıştırıcı özelliklerini organik zeytinyağı ve balmumu ile birleştirmiş olursunuz. Merhem, Personel Sağlık petrol bazlı bileşenlere sahip değildir ve çeşitli cilt koşullarının tedavisi için mükemmeldir. İyileşmeyi desteklemek ve ağrıyı azaltmak için doğumdan sonra perineye de uygulayabilirsiniz.

Geleneksel olarak, sarı kantaron yağı, ağrıyan kaslara, şişliklere ve kızarıklıkların yanı sıra sinir ağrısı ve hemoroidlere uygulanır. Kuru cilt ve küçük yaraların tedavisinde de etkilidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat