Gündem

Salman, Menenjit Aşısının Önemine Dikkat Çekti.

Prof. Dr. Nuran Salman, menenjite karşı en iyi koruma yönteminin uzun süreli koruma sağlaması ve hastalık yükünü azaltması nedeniyle aşı olduğunu bildirdi.

GSK’dan 5 Ekim Dünya Menenjit Günü sebebiyle yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Salman, hastalığa dair değerlendirmelerde bulundu.

Salman, menenjitin, 2019’da dünya genelinde yaklaşık 250 bin insanın ölümüne sebep olan ölümcül fakat aşıyla korunulabilir bir hastalık olduğunu söyledi.

Hastalığın tanımı ve belirtilerine dair bilgi veren Salman, şunları söyledi:

“Menenjit, meninks denilen beyin ve omuriliği saran üç katmandan oluşan zarların iltihaplanması sonucu oluşan hastalıktır. Erken dönemde görülen belirti ve bulguların yaygın viral hastalıkların belirtileriyle benzerlik göstermesi sebebiyle hastalığın tanısında geç kalınabilir ve 24 saat içerisine hızla ilerleyebilen bu hastalık ölümle sonuçlanabilir. Ne yazık ki dünya genelinde her yıl yaklaşık 250 bin kişi bu hastalık nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Ölümle sonuçlanmayan vakalarda ise işitme kaybı, beyin hasarı, böbrek hasarı, uzuv kayıpları ve sinir sistemi sorunları gibi kalıcı hasarlar bırakabilir. Bu nedenle hastalıkla ilgili toplumsal farkındalığın artması gerekiyor.”

“Her yıl dünya genelinde her 10 menenjit hastasından biri hayatını kaybediyor”

Menenjitin hala dünya genelinde büyük bir halk sağlığı sorunu olduğuna ve her yıl yaklaşık 5 milyon insanın hastalığa yakalandığına değinen Salman “Hastalık halen dünya genelinde korkulan bir hastalık olmayı sürdürüyor. Her 10 menenjit hastasından 1’i hayatını kaybederken, 5 hastadan 1’i uzun vadeli ciddi sağlık problemleri ile hayatına devam ediyor.” ifadelerinde bulundu.

Salman, hastalığın her yaş düzeyindeki bireyleri etkileyebileceğini fakat özellikle 1 yaş altı bebeklerde sık sık görüldüğünü vurgulayarak, “Aşı; uzun süreli koruma sağlaması ve hastalık yükünü azaltması sebebiyle menenjit hastalığına karşı en iyi koruma yöntemidir. Meningokok, pnömokok ve Haemophilus influenzae tip b hastalıklarına karşı yıllardır kullanılmakta olan lisanslı aşılar menenjitin en sık etkenlerine karşı koruma sağlar.” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu