Gündem

Sağlıkçı Alman Çift İskenderun’da Kurulan Sahra Hastanesinde Hizmet Veriyor

6 Şubat’ta meydana gelen ve büyük felaketlere yol açan Kahramanmaraş depremleriyle sarsılan Hatay’da kurulan sahra hastanelerinde birçok gönüllü sağlık çalışanı hizmet veriyor. Alman vatandaşı 58 yaşındaki sağlık teknikeri Thomas Lorenz ve 56 yaşındaki hemşire eşi Silke Lorenz, gönüllü olarak yardım etmek için 20 gün önce Almanya’dan yola çıkarak Türkiye’ye geldi.

Bir panelvan kiralayıp arkasına tıbbi malzeme dolduran çift, ilk durakları olan Hatay’ın Antakya ilçesinde depremzede vatandaşlara mobil olarak ilk yardım, yara bakımı olacak şekilde sağlık hizmetlerinde bulundu. Sağlıkçı çift, burada yapmış oldukları yardımların ardından İskenderun’un Karaağaç Mahallesi’nde bulunan sahra hastanesine giderek yardımlarına burada devam etti.

56 yaşındaki Silke Lorenz, AA muhabirine, bundan 2 sen evvel Almanya’da yaşanan sel felaketinde de gönüllü olarak vatandaşlara hizmet verdiğini bundan dolayı acil durumlara alışık olduğunu söyledi.

Pek çok yaralıya müdahale ettiklerini sözlerine ekleyen Lorenz, “İnsanları tedavi ederken önceliği hangisine vereceğimi bazen bilemediğim için o beni zorladı. Hastanede de ihtiyaç olan her istasyonda bulunmaya çalışıyorum. Çoğunlukla ağrısı ve kaşıntısı olanları bana yönlendiriyorlar. Ben de kremlerle yardımcı oluyorum.” dedi.

​​​​​​​İskenderun’da pek çok dost kazandığını belirten Lorenz, daha sonra şu sözleri kullandı:

“Birçok insan kalbimizde yer etti. Çok dostluklar da götüreceğim buradan. Çeviri programıyla anlaşıyoruz belki ama onları kalbimde taşıyacağım. Birçok anım var. İnsanların bana sarılışını unutamam. Ben onlara tedavi uyguladıktan sonra bana sarılarak teşekkür ediyorlar. Bütün Türk halkına teşekkür etmek istiyorum. Bizi böyle bir misafirperverlikle kucakladıkları için.”

Lorenz, Antakya ilçesinde sahra hastanesinde görev yaparken çok sayıda akrabasını yitiren bir kişinin yardım etmek üzere koşuşturmasını hiçbir zaman unutmayacağını da belirtti.

Thomas Lorenz de kiraladıkları panelvan ile depremzedelere yardımcı olmak üzere geldiklerini belirterek, “İhtiyacı olan insanlara ailecek yardım etmemiz gerektiğini düşündük. İlk düşüncem bu oldu. Deprem bölgesini görünce çok üzüldük. Arabamızın bagajına koyduğumuz sağlık malzemeleri ile sokak sokak gezip yardıma ihtiyacı olanlara yardım etmeye çalıştık.” dedi. (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat