Gündem

Sağlık Bakanlığı Zimmete Düşmek Ne Demek? Zimmet Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sağlık Bakanlığı zimmete düşme ne anlama gelir?

Sağlık Bakanlığı zimmete düşme ataması yapılan ve görev yeri belli olan personeller için kullanılan bir terimdir. Zimmete düşen personeller göreve başlayabilirler.

Sağlık Bakanlığı ÇKYS nedir?

Sağlık Bakanlığı ÇKYS terimi, ‘Çekirdek Kaynak Yönetim Sistemi’ kısaltması olarak kullanılır. Sağlık Bakanlığı tarafından kurulan ÇKYS sistemi, sağlık çalışanları arasında iletişimi hızlandırmak ve Sağlık Bakanlığı kişisel veri bankası olarak kullanılmak amaçlarına hizmet eder. ÇKYS sisteminde atama, bordro ve zimmet sorgulama başta olmak üzere farklı pek çok işlem gerçekleştirilir. İlgili işlemlerin online olarak yapılabilmesi için ÇKYS sistemine üye olunması gereklidir. İlk kez atanan sağlık personelleri, ÇKYS sistemine üye olmamaları nedeniyle zimmet görüntüleme işlemini ÇKYS üzerinden gerçekleştirmeleri mümkün değildir.

Zimmet sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Zimmet sorgulama işlemini gerçekleştirmek isteyen kişilerin ilk olarak Sağlık Bakanlığı personel yeri ve zimmet sorgulama sayfasına giriş yapmaları gerekir. Sayfaya giriş yaptıktan sonra ekranda bulunan seçeneklerden kendinize uygun olanı seçmelisiniz. T.C. vatandaşı olan bir kişi sayfaya giriş yaptığında zimmet sorgulamak için iki seçeneği bulunacaktır. Bunlardan biri eski nüfus cüzdanı bilgileri ile giriş yapma diğer ise yeni nüfus cüzdanı ile giriş yapılmaktadır.

Zimmete düşme ne kadar sürer?

Zimmete düşme süresi atama yapılmasının ardından yaklaşık 14 gün sürer. Bu süre bakanlığın kendi belirleyeceği takvim veya duyuruya göre değişkenlik gösterebilir. Zimmet kaydı tamamlanması sonrasında zimmet sorgulama işlemi yapılabilmektedir.

Bir Yorum

  1. ATAMAM SAĞLIK BAKANLIĞI GOV TR DE ÇIKTI, BAŞVURUM İÇİN ÖNCELİKLE ZİMMET SORGULAMADANMI TAKİP ETMEM GEREKİYOR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat