GündemSağlık Bakanlığı Haberleri

Sağlık Bakanlığı, Tetanos Difteri Aşıları Hakkında Açıklama Yaptı

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, tetanos difteri aşılarının toplatılması hakkında değerlendirme yaptı.

Bir firmaya ait tetanos difteri aşılarının geri çekilmesine sebep olacak istenmeyen herhangi bir etki bildiriminde bulunulmadığını fakat son kontrol sırasında eksiklik görülen birtakım süreçler doğrultusunda komisyon kararıyla ilgili seri hakkında toplatılma işlemi uygulandığını duyurdu.

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünün yapmış olduğu açıklama kapsamında, kullanıma hazır her aşının Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Ulusal Referans Laboratuvarlarında tekrar analiz edildiği, etkinliği ve güvenliği konusunda geçer not aldıktan sonra vatandaşlara uygulanana kadar Aşı Takip Sistemi ile takip edildiğine dikkat çekildi.

TİTCK tarafından tetanos difteri aşılarının toplatılması işlemi başlatılan “Tetadif 0,5 ml IM Enjeksiyonluk Süspansiyon” adındaki ürünün yetişkin bireylere yapılan tetanos difteri aşısı ve teknoloji transferi desteği sağlanarak Türkiye’de ilk aşamadan beri üretimi yapılan ilk aşı olduğu belirtildi.

Üretimin bütün aşamalarının TİTCK tarafından düzenli bir biçimde takip edildiğine yer verilen açıklamada, şunlar söylendi:

“Bahse konu aşının toplatılmasını gerektirecek istenmeyen etki bildiriminde bulunulmamıştır ancak son denetim esnasında eksiklik görülen bazı süreçlere bağlı olarak komisyon kararıyla ilgili seriye çekme uygulanmıştır. Yeni üretilen aşılar, özel şartlarda izlenerek raf ömürleri 3 yıla kadar peyderpey uzatılmaktadır. Söz konusu aşının raf ömrü de böyle bir sürecin sonunda 2 yıldan 3 yıla uzatılmıştır. Bu durum, söz konusu aşının miadının uzatılması işlemi değildir. Gerekli kontrolleri yapılmış, kullanıma uygun, yeterli miktarda aşı stoğumuz mevcuttur. Bu açıdan herhangi bir sıkıntı yaşanması söz konusu değildir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu