Gündem

Sağlık Bakanı Koca’dan, ‘UMKE ATAK’ Hakkında Açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 7 -13 Ağustos Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) haftası programı kapsamında, bakanlık binasında gerçekleşen programa katılarak ‘UMKE ATAK’ ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca, UMKE çatısı altında kurulan ‘UMKE ATAK’ın, medikal kurtarma haricinde arama kurtarma faaliyetlerinde de etkin rol alacağının bilgisini verdi. 81 ilden UMKE gönüllülerinin bulunduğu programa katılan Koca, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin üzerinden altı ay geçtiğini anımsatarak şu açıklamaları kaydetti; “UMKE ekiplerimiz deprem sahasında üstün bir gayret sergilediler. 5 bin 332 arkadaşımız tüm deprem bölgelerinde arama kurtarma faaliyeti yürüttü. Karşılığı hayat olan çok değerli bir emek ortaya koydular. Tıpkı sağlık hizmetlerinin tüm kademelerindeki mesai arkadaşları gibi. Ben bu özel günde UMKE ekibinin tüm yönetim ve gönüllü kadrolarına teşekkür ediyorum”

“Gelecekte UMKE’nin daha nitelikli, yenilikçi bir gelişim süreci yaşamasını önemsiyoruz”

Bakan Koca, 7-13 Ağustos tarihleri arasındaki haftayı, UMKE haftası olarak kutlanacağını belirterek şu söylemlerde bulundu; “UMKE gönüllüleri olarak, 20 yılın afet ve felaketlerinde çok kritik görevler üstlendiniz. Milletimizin medar-ı iftiharı oldunuz, binlerce insanın hayır duasını aldınız. Gelecekte UMKE’nin daha nitelikli, yenilikçi bir gelişim süreci yaşamasını önemsiyoruz. Buna mecburuz. Depremlerin, yaşadığımız coğrafyanın gözardı edilemez gerçeği olduğunu acı tecrübelerle biliyoruz. Millet ve devlet olarak bu gerçeği dikkate alan bir yenilenme ihtiyacını aklımızdan çıkaramayız. Geleceği daha güvenli ve sağlıklı yaşayabilmek için, çıkardığımız derslerden hareketle, kurumsal ve toplumsal düzeyde gereken değişimleri gerçekleştirmek zorunda olduğumuzun farkındayız”

“UMKE’yi, arama kurtarma faaliyetlerini de içeren bir eylem genişliğine taşıma kararı aldık”

Bakan Koca, bilgi ve teknolojik kapasiteyi medikal kurtarma hizmeti konseptini bilimsel gerçekler ışığında gözden geçirerek gelişim odaklı hareket edilmesi gerektiğinin altını çizerek, “Kahramanmaraş depremlerinde en büyük ihtiyaç arama kurtarma ekibinde yaşandı. Bu nedenle, daha çok medikal yardım maksatlı kurulan UMKE’yi, arama kurtarma faaliyetlerini de içeren bir eylem genişliğine taşıma kararı aldık. UMKE çatısı altında ‘UMKE ATAK’ adında bir yapı oluşturuyoruz. UMKE gönüllülerimiz ulusal ve uluslararası sertifikalı eğitimleri alarak, bundan sonra deprem ve diğer afetlerde erken dönem kurtarma faaliyetleri de yürütecekler. Dünyada eşine az rastlanan bu gönüllülük hareketini hem arama kurtarma yapan hem de medikal destek sağlayan bir yapıya kavuşturacağız” ifadelerini kullandı.

Bunun dışında ‘UMKE ATAK’ ile ilgili gönüllü sayısının artırılacağını bildiren Koca, acil ve afetlerde daha etkin bir fonksiyon üstlenmeyi sağlayacaklarının altını çizdi. Bakan Koca, konuşmasının ardından ise 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlere yakalanan ve buna rağmen depremde acil sağlık hizmeti vermek için aktif rol alan UMKE gönüllülerini de plaket takdim ederek, günün anısına hatıra fotoğrafı çektirdi. Ayrıca, gelecek hafta 20 medikal kurtarma ve 24 acil müdahale aracı da acil durumlarda kullanılmak üzere illerdeki UMKE merkezlerine teslim edileceği bilgisi de verildi. (Kaynak: İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu