Gündem

Sağlık Bakanı Koca: Vaka Sayılarında Artış Var!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Karadeniz bölgesinde, Kurban Bayramı ve sonrasında kene yapışmasına bağlı Kırım Kongo Kanamalı Ateşi(KKKA) vakalarında artış olduğunu bildirdi. Koca, temmuz sonuna kadar artması muhtemel kene yapışmasına karşı dikkatli olunması gerektiği uyarısında bulundu.

Bakan Koca, kene kaynaklı bir enfeksiyon olan KKKA hastalığına ilişkin sosyal medya hesabı aracılığıyla yaptığı paylaşımda, şu uyarılarda bulundu:

“Karadeniz bölgesinde, özellikle Kurban Bayramı ve sonrasında kene yapışmasına bağlı KKKA vakalarında artış oldu. Temmuz sonuna kadar artarak devam etmesi muhtemel kene yapışması vakalarına karşı dikkatli olunmalı, hastalığın ağır seyredebildiği unutulmamalı.”

Sağlık Bakanı Koca, paylaşımında, Karadeniz Teknik Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Gürdal Yılmaz’ın konuya ilişkin görüşlerinin yer aldığı videoya da yer verdi.

Prof. Dr. Yılmaz, KKKA hastalığının ağır seyredebileceği ve ölüme neden olabileceği uyarısında bulunarak şu ifadelere yer verdi:

“Özellikle KKKA hastalığının olduğu bölgelere gidecek kişilerin önlemlerini alması, örneğin, çoraplarını pantolonlarının üzerine çekmesi, kendini her gün vücuduna kene yapışıp yapışmadığı noktasında kontrol etmesi gerekiyor. Çünkü kene ne kadar vücutta kalırsa hastalık da o kadar ağır seyredebiliyor.”

Prof. Dr. Gürdal Yılmaz, hazirandan temmuz ayı sonuna kadar olan sürecin kene vakası artışlarının en yoğun yaşandığı dönem olduğuna da dikkati çekti. (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat