Gündem

Sağlık Bakanı Koca, Depremzede Sağlık Çalışanları Hakkında Açıklama Yaptı

Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürlüğünde basın toplantısı düzenleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şehirde 13 devlet, 1 üniversite, 7 sahra hastanesiyle birlikte 8 toplum sağlığı merkezi, 77 aile sağlığı merkezi ve 101 sağlık eviyle vatandaşlara hizmet verdiklerini söyledi.

Ağır hasarlı olduğu tespit edilen Türkoğlu ile Nurhak Devlet hastanelerinin tahliye edildiğini, Necip Fazıl Şehir Hastanesinin ise hizmet vermeye devam ettiğini aktaran Koca, Kahramanmaraş il genelinde 120 eczane dışında sahra hastanelerinde bulunan eczaneler ile 14 farklı konumda mobil eczanelerin konuşlandırıldığını, ilaç temin edilmesinde herhangi bir sorun yaşanmadığını aktardı.

Bakan Koca, Kentte bulunan hastanelerde tedavisi süren depremzede hastanın olmadığını belirterek, şöyle konuştu:

“Kahramanmaraş’ta afetten kaynaklanan sebeplerle 1789 ameliyat yapıldı. Sağlık tesislerine toplam başvuru sayısı 48 bin 223’ü acil olmak üzere 54 bin 18’dir. İl genelinde servis yatak doluluk oranımız yüzde 23, yoğun bakım yatak doluluk oranımız yüzde 28. Yeterli kapasitemiz mevcut. 9 hastanemiz evde sağlık hizmeti vermeye devam etmektedir. Afetin ilk gününden bu yana 559 hastamıza evde sağlık hizmeti verilmiştir. Gün aşırı köylerimize ambulans gönderilmekte, sağlık taraması ve kronik hasta takibi yapılmaktadır. 61 gezici sağlık ekibi 473 köye gün aşırı ziyaret yapmaktadır.”

Alo 184 Sağlık Hizmeti çağrı sisteminin hizmette olduğunu hatırlatan Koca, “Şu ana kadar 75 yaş üzeri hastalarımızın yüzde 78’ine ulaşabildik. Bunların yarısı il içinde ulaşılarak kronik hastalık ilaç talepleri yerinde karşılandı. Kalan yarısının il dışında olduğu tespit edildi. Bulundukları ilde hizmet verilmeye çalışılıyor.” dedi.

Sağlık Çalışanları İçin Düzenleme

Deprem bölgesinde görev yapan sağlık çalışanları için yeni bir düzenleme yapıldığını aktaran Bakan Koca:

“Afet bölgesinde gönüllü olarak çalışmak isteyen hekimlerin, hemşirelerin, tüm sağlık çalışanı arkadaşlarımızın bu taleplerini iletebilmesi için Ekip Portal Uygulaması üzerinden başvuru formu oluşturulmuştur. Gönüllülük başvuruları, ilgili il sağlık müdürlüğünce görüntülenebilecek, bakanlığımızca ihtiyaç doğrultusunda görevlendirme yapılacak. Başvuracak tüm arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ediyorum. Bir diğer düzenlemeyi görev yeri halen deprem bölgesi olup başka bir ile atanmak isteyen sağlık çalışanlarının başvuruları için yaptık. Bu arkadaşlarımızın görevlendirme ve tayin talebi başvuruları Personel Bilgi Sistemi üzerinden alınacaktır.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu