Gündem

Sağlık Bakanı Koca Açıkladı: Deprem Nedeniyle Hayatını Kaybeden Sağlık Çalışanı Sayısı 448

Ziyarete gittiği Adıyaman Eğitim Araştırma Hastanesi’nde açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Görev yerleri afet bölgesindeki iller olan ve 6 Şubat depremine yakalanan 448 sağlık çalışanı artık aramızda değil. Her birine Allah’tan rahmet diliyorum. 528 sağlık çalışanı yaralı, onlara acil şifa diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Koca, 6 Ocak Pazartesi günü meydana gelen deprem nedeniyle zarar gören illerde afet dolayısıyla ihtiyaç duyulan sağlık hizmetleri dışında rutin hizmetlerin aktif şekilde faaliyet göstermesi adına çaba gösterildiğini belirtti.

Deprem bölgesinde aktif çalışan hastanelerin yanı sıra 5 ilde 25 sahra hastanesinin hizmet sunduğunu aktaran Bakan Koca, beraberinde Kahramanmaraş’ta 13, Hatay’da 31, Malatya’da 11, Osmaniye’de 7, Gaziantep’te 18, Diyarbakır’da 3, Kilis’te 2, Adıyaman’da ise 25 olmak üzere toplamda 110 acil servis ünitesinin oluşturulduğunu belirtti.

Sağlık hizmeti sunan şifahanelerde 72 bin 851 depremzedenin acil müdahale ihtiyacının karşılandığını aktaran Koca:

“Afetten etkilenen illerimizde yaptığımız organizasyonlarla ihtiyacı artık yerinde karşılayabiliyoruz. Bu 11 şehirde aktif servis yatağı sayısı 22 bin 153, servis yatağı doluluk oranı ise yüzde 44. Yoğun bakım yatak sayısı 3 bin 374. Yoğun bakım doluluk oranı ise yüzde 65 yani yeterince kapasitemiz mevcut. Diyaliz ünitelerimiz ihtiyacı kolaylıkla karşılıyor. Bu süreçte hastanelerimize afetzede olarak 252 bin 286 hasta başvuru yapmıştır. Bu hastaların 9 bin 733’ü halen hastanelerimizde yatarak tedavi görmektedir. 2 bin 196’sı ise yoğun bakımdadır.” ifadelerini kullandı.

Depremde yaralan vatandaşlarımızın eski sağlıklarına kavuşması için toplam 11 bin 778 hayati önem taşıyan ameliyatın yapıldığını kaydeden Koca, sözlerine şöyle devam etti:

“Deprem bölgesi dışındaki şehirlerde tedavi ettiğimiz hastalarımızın 6 bin 855’i serviste, 1429’u yoğun bakımda yatmaktadır. Tedavisini deprem bölgesindeki hastanelerimizde yaptığımız 2 bin 878 hasta serviste, 767 hasta ise yoğun bakımda yatmaktadır. Afet bölgesindeki birinci basamak muayene sayısı dün itibarıyla 1 milyon 571 bin 282’ye ulaşmıştır. Bakanlık olarak afetten etkilenen şehirlerde şu aşamada en özellikli görevimiz halk sağlığını tehdit edebilecek şartlara karşı mücadele etmek, bulaşıcı hastalıkların önüne geçmek, hastaları hızla tedavi etmektir.

Afet bölgesinde olası bulaşıcı hastalıklarla ilgili riskler sürveyans erken uyarı sisteminin kurulmasıyla kontrol altında görünmektedir. Afetin ilk gününden itibaren bölgede 12 bin 27 noktada bakiye klor ölçümü yapılmış 2 bin 29 noktada bakiye klor oranı yetersiz bulunmuştur. 4 bin 971 numune ile su analizi yapılmış örneklerin yüzde 18,5’i uygunsuz bulunmuştur. Halen su süper klorlaması yapılmaktadır.”

Bakan Koca: “448 sağlık çalışanı artık aramızda değil”

Depremler nedeniyle hayatını kaybeden sağlık personellerini de anan Bakan Koca, “Görev yerleri afet bölgesindeki iller olan ve 6 Şubat depremine yakalanan 448 sağlık çalışanı artık aramızda değil. Her birine Allah’tan rahmet diliyorum. 528 sağlık çalışanı yaralı, onlara acil şifa diliyorum.” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu