Gündem

Sağlık ve Yurt Dışı Görevlendirme Alanlarında Yeni Uygulamalar Devreye Alınacak

Tasarruf tedbirleri, TBMM Genel Sekreterliğince yeni uygulamalarla etkinleştirilecek. Bu kapsamda, sağlık, yurt dışı görevlendirme gibi alanlarda yeni uygulamalar devreye alınacak.

Meclis Başkanlığı, birçok kalemde 1 senedir yürüttüğü tasarruf uygulamalarını büyüterek daha etkin hale getiriyor. TBMM Başkanlığına yaklaşık 1 yıl önce seçilen Numan Kurtulmuş’un göreve başladıktan sonra talimatını verdiği tasarruf tedbirleri, TBMM Genel Sekreterliğince yeni uygulamalarla etkinleştirilecek.

Geçtiğimiz sene TBMM’de başlatılan araç dönüşümü uygulamasıyla 20 adet Togg marka elektrikli araç alındı, aynı sayıda benzinli araç sistemden düşürüldü; bu yolla yüzde 66,7 tasarruf elde edildi. Yeni dönemde bütün hizmet araçlarının elektrikli araca dönüştürülmesi çalışması tüm hızıyla devam ediyor. “Kağıtsız parlamento” hedefiyle 1 yıl önce devreye alınan projeyle kağıt kullanımında yüzde 60 tasarruf elde edilmiş olup, gelecek dönemde kağıt kullanımının tamamen kaldırılması hedefleniyor.

“Enerji dönüşümü” projesinde pilot uygulama 4 ay önce başladı. Bu kapsamda Meclis yerleşkesindeki birçok birimde yenilenebilir enerji kullanımına gidildi. Bu uygulamayla Halkla İlişkiler Binası, sera ve basımevinin elektriği güneş enerjisiyle sağlanıyor. Hazırlanan yeni projeyle kısa süre içinde Meclis’in tüm elektriğinin yenilenebilir enerjiden karşılanması amaçlanıyor.

Sağlık harcamaları

Sağlık harcamalarına ilişkin yürütülen online kontrol sistemini daha etkin hale getirecek proje başlatıldı. Buna göre, sadece özel hastanelerle yürütülen sağlık provizyon sistemi, devlet ve üniversite hastanelerine yaygınlaştırılacak olup online fatura kontrol sistemi etkin şekilde kullanılacak. Öte yandan, sağlık harcamalarında bu yolla yüzde 25 tasarruf edileceği öngörülüyor.

Yurt dışı görevlendirmeleri

Katılımı zorunlu programların dışında yurt dışı görevlendirmelerin sınırlandırılması uygulamasına daha etkili şekilde devam edilecek ve zorunlu olmadığı takdirde yeni personel istihdamına gidilmeyecek. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat