Gündem

Prof. Dr. Varol: Sıcak Havada Deniz ve Havuzlarda Enfeksiyon Riski Artıyor

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gamze Varol, sıcaklıkların yüksek seyrettiği şu günlerde girilen deniz ve havuzlarda enfeksiyon riskinde artış gözlendiğini söyledi.

Prof. Dr. Gamze Varol, mevsim normallerinin üzerinde seyreden yüksek sıcaklıklardan dolayı deniz ve havuzlarda insan sayısının arttığını, bu nedenle de sağlık problemlerinde de doğru orantılı bir artış söz konusu olduğunu kaydetti.

Prof. Dr. Varol, “Havuzda hijyen ve temizlik çok önemli. Eğer suya girdiğimiz yer ortamın kaldırabileceğinin üzerindeyse cilt rahatsızlıkları özellikle mukozalarda iltihaplanma, enfeksiyon hastalıklarını görüyoruz. Göz kapaklarının içinin iltihaplanması, idrar yollarında enfeksiyonlar, kadın veya erkek genital bölgelerinde enfeksiyonlar bunlar aslında sık gördüğümüz havuz kaynaklı hastalıklar olabiliyor” söylemlerinde bulundu.

Denizlerin, havuzlara oranla biraz daha az riskli olduğunu ancak çok kalabalık yerlerde deniz suyunun da hijyen açısından pek te iyi olmadığını kaydeden Prof. Dr. Gamze Varol, mikroorganizmaların, deniz suyunun ısınmasıyla hızla çoğaldığını da sözlerine ekledi.

Prof. Varol, “Deniz, ter, idrar ve vücut atıklarıyla kirleniyor. İnsan vücudunda hastalık yapacak mikroorganizmalar sıcak ortamlarda daha hızlı ürüyor ve enfeksiyona neden oluyor. Deniz ve havuza girip çıktıktan sonra duş alınması ve deniz kıyafetlerinin mutlaka değiştirilmesi gerekli.” dedi.

Yüksek sıcaklarda zorunlu olmadıkça vatandaşlara dışarı çıkmamaları konusunda uyarılarda bulunan Prof. Dr. Varol, özellikle hamileler ve kronik hastalığı olanların dikkatli olmaları gerektiğinin altını çizdi.(Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu