Gündem

Prof. Dr. İlhan’dan Kovid Değerlendirmesi

İlhan, “Şu an dünyadaki düşüş eğilimini de dikkate aldığımızda, vaka sayıları bir parça daha böyle gidip sonra sabitleşip ardından da aşağı doğru yön alabilir.” dedi. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı İlhan, 25 Temmuz-1 Ağustos arasındaki haftalık vaka sayılarındaki artışa vurgu yaptı. İlhan, günlük yaklaşık 58 bin yeni vaka görüldüğünü ve 48 vatandaşın ise vefat ettiğini belirtti. İlhan, “Şu an bir artışın devam ettiğini söylemek mümkün ama artış hızının bir parça azaldığını gözlemliyoruz. Bu dünyada da böyle. Dünya genelinde son bir hafta içinde pik yapan değerlerin aşağıya doğru yöneldiğini görüyoruz.” ifadesini kullandı.

Kovid Durum Değerlendirmesi

İlhan, vaka sayılarındaki azalma beklentilerine ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu: “Vaka sayılarındaki azalma belli bir pik seviyesini görüldükten sonra gerçekleşiyor. Bu nedenle eylül başına kadar olan dönemde vakalar bir miktar daha yukarı gidebileceği gibi sabitleşip aşağı yönlü seyre de geçebilir. Dünyada, özellikle yakınımızda olan Avrupa bölgesindeki düşüş eğilimini ve Türkiye’ye yansımalarının genellikle iki hafta sonra olduğunu dikkate aldığımızda, vaka sayılarının bir parça daha böyle gidip sonra sabitleşip ardından da aşağı doğru yön alabileceğini düşünebiliriz.”

İlhan vaka sayılarındaki düşüşün birkaç faktöre bağlı olduğuna dikkati çekti.  Biliminsanı, yeni varyantlardaki bulaştırıcılık düzeyi, insanların bireysel önlemlere uyması, aşı ve hastalığı geçirmeyle insanların Kovid-19’a karşı bağışıklık kazanmasının vaka sayılarını doğrudan etkilediğini vurguladı. İlhan, “Fakat genel olarak bakıldığında, bulaştırıcılığın artık belli bir doygunluğa ulaştığını düşündüğümüzde önümüzdeki 15 gün-1 ay içinde rakamlar aşağı doğru da gidebilir.” görüşünü paylaştı.

Hatırlatma Dozu

Sağlık Bakanlığı kurul üyesi Prof. Dr. İlhan, şu an için bireysel önlemler, maskeye uyum konusunda toplumun tam olarak gereken hassasiyeti göstermediğinin altını çizerek, bunun aşılamanın önemini daha da artırdığını anlattı. İlhan, “Ayrıca eylül, ekim aylarında grip mevsiminin de başlayacağını dikkate almamız gerekiyor. Vatandaşlarımız şu an hatırlatma dozlarını olur, eylül-ekim gibi de grip aşılarını olursa sürecin en az hasarla atlatılabileceğini söylemek mümkün olur.” diye konuştu. Yaz döneminin bitmesi, insanların tatil beldelerinden büyükşehirlere dönmesi ve okulların açılmasıyla birlikte riskin artması ihtimalinin de bulunduğunu dile getiren İlhan, “Şu an yapılabilecek en doğru şey, kalabalık, kapalı alanlarda maske takmak ve aşılarımızı tamamlamak.” önerisinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu