Sağlık Makaleleri

Probiyotikler Kanser ve Obezitenin Çaresi

Vücutta bulunan yararlı bakteriler adıyla da bilinen probiyotikler, bağışıklık sistemini korumada oldukça etkili. Uzman Diyetisyen Münevver Başak Onat, yapılan son çalışmaların ışığında probiyotiklerin gelecek dönemde kanser, obezite ve sinir sistemi hastalıklarına da çare olabileceğinden bahsetti.

Gıda takviyesi olarak da kullanılabilen probiyotikler, sindirim sistemine oldukça faydalı. İstanbul Gelişim Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğr. Gör. Uzman Diyetisyen Münevver Başak Onat, probiyotiklerin kullanımı hakkında dikkat edilmesi gereken noktalara dikkat çekti.

“Sağlıklı ve dengeli beslenmeden uzaklaşanlar için kullanım kolaylığı sağlıyor”

Kış mevsiminin kapıda olmasıyla birlikte hastalıklar da artış göstermeye başladı. Yeterli miktarda tüketilen probiyotikler sindirim sistemine fayda sağlarken bağışıklık sistemini de güçlendiriyor. Uzman Diyetisyen Münevver Başak Onat, hızlı tüketilebilmesi ve hazırlık gerektirmemesi sebebiyle probiyotik ürünlerin, kullanım kolaylığı ve zaman tasarrufu sağladığını belirtti ve şunları söyledi:

“Probiyotikleri beslenmemize fermente edilmiş; süt ürünleri, meyve ve sebzeler, soya gibi kaynaklarla dâhil etmemiz mümkün. Bununla birlikte probiyotiklerin laboratuvar ortamında kontrollü üretimi de söz konusu. İçerdikleri canlı mikroorganizma sayısının fazla olması bu probiyotik takviyelerini; sağlıklı ve dengeli beslenmeden uzaklaşan, çalışma saatleri ve koşulları nedeniyle hızlı gıdalara yönelmek zorunda kalan modern insan ve sanayi toplumları için tercih sebebi kılmakta. Ayrıca kapsül, saşe, emme tableti gibi hızlı tüketilebilen probiyotikleri de günlük yaşama dâhil etmek oldukça kolay”

Probiyotik seçiminde dikkat edilmesi gerekenler:

Probiyotik uygun ortam ve sıcaklıkta saklanması, önerilen miktar ve sıklıkta kullanılması, kullanım için açlık-tokluk vb. önerilerine uyulmasına kullanıcılar dikkat etmelidir. Probiyotiklerde özellikle hastalık yapıcı özelliğinin olmaması ve antibiyotiklere karşı duyarlı olması gerektiğine vurgu yapan Uzman Diyetisyen Onat, ideal probiyotik özelliklerini de şu şekilde sıraladı;

– Lactic asit üretmelidir. Antimikrobiyal madde üretmelidir.
– Bağırsak yüzeyi ile uyumlu olmalıdır.
– Genetik olarak stabil olmalıdır.
– Gıda güvenliği ve klinik kullanımda güvenli olmalıdır.
– Gastrointestinal kanalda kalıcı olabilmelidir.
-Asit ve safraya tolerans gösterebilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu