Sağlık Makaleleri

Prematüre Üçüzler 3 Ay Süren Yaşam Mücadelesinin Kazananı Oldu

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Dursun Odabaş Tıp Merkezinde 28 haftalıkken dünyaya gelen üçüz bebekler 3 aydır verdikleri yaşam mücadelelerinin ardından mutlu haber ailelerinin yüzünü güldürdü.

istockphoto 56961605 612x612 1 300x202 1

Ağrı, Patnos’da ikamet eden Muhsin Altay(25) ile Sevda Altay(19) çifti, nisan ayında aldıkları haberle üçüz bebeklerinin olacağını öğrendi.

Hamile anne Sevda’nın rahatsızlanmasının ardından hastaneye başvuran çift, doğumun riskli olduğunu anlaşıldıktan sonra Van YYÜ Dursun Odabaşı Tıp Merkezine sevk edildi.

Van YYÜ Dursun Odabaşı Tıp Merkezi’ndeki kontrollerin ardından acil müdahaleyle 28 haftalık dünyaya gelmek durumunda olan bebeklerden Eymen Araf 640 gram ağırlığında, İkra 900 ve Estem1060 gram ağırlığında doğduğu için ve gelişimlerini tam anlamıyla tamlayamamaları nedeniyle, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde tedavi altına alındı.

Üçüz prematüre bebeklerin tedavisiyle ilgilenen Van YYÜ Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Oğuz Tuncer, şunları kaydetti:

“Prematüre bebeklerin sağlık problemleri bulunmuyor. Tedavilerinin ardından 1 kilo 730, 2 kilo 250 ve 2 kilo 500 grama ulaşan üçüzler evde bakılabilecek duruma geldiler. Anne eğitimi tamamlandı, evde bakım için gerekli bilgiler verildi. Bebekleri taburcu ettik. Taburcu ettiğimiz bebeklere ‘mezun oldu’ diyoruz. Aynı zamanda ünitemizde annelere bebeklerin bakımı ve beslenmesiyle ilgili eğitimler de veriyoruz. Bölgede üçüz ve dördüz bebek doğumlarının görülme sıklığı düşük. İkiz bebek doğumlarını çok görüyoruz.”

Prematüre doğan bebeklerine üç ay sonra kavuşan anne Sevda Altay, “Yoğun bakımda çok iyi bakmışlar. Durumları iyi. Bakımlarını artık biz yapacağız. Doktorlara ve sağlık çalışanlarına çok teşekkür ederim. Ailede genelde ikiz doğumlar görülüyor fakat üçüz bebek beklemiyorduk. Bizim için sürpriz oldu. Ağrı Devlet Hastanesine muayeneye gittiğimizde öğrenmiştik. Doğum sancılarım erken başladı. Doğumum riskli olduğu için Van’a sevk edildim. Bir erkek, iki kız bebeğim oldu. Çok güzel bir duygu yaşıyoruz. İsteyen herkese Allah nasip etsin.” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu