Gündem

Pekmez Yemenin Faydaları

Pekmez doğal bir tatlandırıcıdır

Pekmez en sağlıklı doğal tatlandırıcı olmasa da rafine şekerden çok daha sağlıklıdır. Bununla birlikte, çok fazla tüketmek obezite, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı gibi hastalıklarla bağlantılıdır. Birçok temel besin içerir, ancak yüksek şeker içeriği olumsuz sağlık etkilerine neden olabilir. Neyse ki, günlük olarak pekmez tüketmenin de bazı faydaları var.

Bir yemek kaşığı pekmez, şeker gibi sekiz gram karbonhidrat içerir. Bununla birlikte, şekere kıyasla pekmez, besin maddelerinde daha yüksektir ve orta miktarda mineral ve vitamin içerir. Günlük önerilen demir, selenyum ve potasyum dozunun yaklaşık %5’ini içerir. Aynı zamanda iyi bir demir, çinko ve bakır kaynağıdır. Şeker hastaları için pekmez şekere daha sağlıklı bir alternatiftir.

pekmez yemenin faydaları

Pekmez yemenin faydaları

  • Mide ve sindirim sistemi sorunlarına iyi gelir.
  • Hastaysanız iyileşme sürecini hızlandırır
  • Kan basıncını dengeler
  • Öksürüğü keser
  • Enerji sağlar
  • Demir, kalsiyum, potasyum, magnezyum, manganez ve bakır açısından zengin olmasından dolayı kemikleri korur.
  • Karaciğerleri temizler
  • Vücut direncini artırır
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir
  • İltihap söktürür

Mineraller ve besinler içerir

Pekmez, hormonları düzenlemeye yardımcı olan magnezyum ve demir gibi temel mineralleri içerir. Adet kramplarını hafifletir ve bağırsak alışkanlıklarını iyileştirir. Beyindeki serotonin seviyelerini yükselterek zihinsel sağlığı iyileştiren B6 vitamini gibi B vitaminleri içerir. Serotonin ruh halini, iştahı, uykuyu, hafızayı ve daha fazlasını etkiler. Bu maddeyi tüketmek, kaygı ve depresyonla mücadeleye yardımcı olabilir.

Pekmez, diğer temel mineraller ve vitaminler arasında harika bir potasyum kaynağıdır. Potasyum, dengeli bir sıvı seviyesini koruyarak vücudun düzgün çalışmasına yardımcı olur. Pek çok Amerikalı, diyetlerinde yeterli potasyum almıyor ve melas, önerilen günlük miktarın %4,1’ine katkıda bulunuyor. Niasin sinir sistemine yardımcı olur ve kan kolesterolünü düşürmeye yardımcı olur. Bir yemek kaşığı pekmez bu vitaminden 0.2 miligram içerir.

pekmez yemenin faydaları

Alkalidir

Pekmezin alkali olup olmadığını öğrenmekle ilgileniyorsanız, okumaya devam edin. Melas moleküler yapısı analiz edildi ve alkali pH’a sahip olduğu bulundu. Günlük hayatımızda kullanılan melas, sağlığımız için tehlikeli kabul edilen yüksek miktarda amonyak ve diğer kimyasalları içerir. Amonyak midede şeker ve alkollerle reaksiyona girerek organik bileşikler oluşturur. Bu bileşikler, amonyağın silaj reaksiyonuna katılmasını engeller. Aynı şekilde melastaki şekerler sindirim sisteminde amonyak ile reaksiyona girmez ve melası pH’ta alkali yapar.

Blackstrap pekmezi demir ve bakır açısından zengindir. Bu besinler kemik ve kas sağlığını destekler. Ek olarak melas, anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve artrit semptomlarını hafifletebilir. Aynı zamanda bakır, selenyum ve demir kaynağıdır. Demir ve bakır sağlıklı kemikler için gereklidir, potasyum ise sağlıklı kan basıncını ve kalp sağlığını destekler. Pekmez, diğer şekerlerin aksine eskisi kadar zararlı değildir.

Şişliği giderir

Pekmez, sağlığa pek çok faydasının yanı sıra cilt ve saç için de oldukça faydalıdır. Bu doğal tatlı madde yüz yıkama ve yoğun nemlendirici saç maskesi olarak kullanılabilir. Blackstrap çeşidi en düşük doğal şeker içeriğine sahiptir. Genellikle bu amaçlar için kullanılacak en iyi melas türüdür. Ayrıca, doğal olarak tatlı oldukları için organik, kükürtsüz pekmez seçmelisiniz.

Pekmezin sayısız personel sağlık yararına ek olarak, artrit ve diğer kas-iskelet sistemi sorunlarının neden olduğu ağrı ve şişliği azalttığı da bilinmektedir. Araştırmalar, pekmezin adet ağrısını hafifletmeye, diyabeti düzenlemeye, kemik sağlığını iyileştirmeye, akne tedavisine ve sinir sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Ek olarak, yara iyileşmesini hızlandırır. Şeker pancarından elde edilme yöntemine bağlı olarak pek çok farklı melas türü vardır.

pekmez yemenin faydaları

Glutensizdir

Pek çok melas glütensiz olarak etiketlenir, ancak saf melas nedir? Şeker kamışından üretilen saf melas, glüten içermez. Ayrıca, ticari olarak satılan melasların çoğu kükürtsüzdür. Saf melas, özellikle çölyak hastalığı olanlar için glütensiz tarifler için güvenlidir. İnternette gezinerek saf pekmez satın alabilirsiniz. Bu tatlandırıcı GDO içermez ve glütensiz olarak onaylanmıştır.

Organik pekmez en pahalısıdır. Genellikle glütensiz, doğal ve Adil Ticaret sertifikalıdır. Siyah ve hafif çeşitleri mevcuttur ve genellikle şişe başına 10 doların üzerindedir. Vitamin ve mineraller açısından zengin olduğu için pişirme için idealdir. Glutensiz pekmez gerektiren tarifler için çörek otu pekmezi kullanmak isteyebilirsiniz. Ev yapımı barbekü sosu ve zencefilli kurabiye yapmak için de kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu