Gündem

Parmak Bebek, Sağlık Personellerinin Özverisi Sayesinde Hayata Tutunuyor

400 gram olarak dünyaya gelen ‘parmak bebek’e Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) Dursun Odabaş Tıp Merkezi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde görev yapan sağlık sağlık personelleri, oldukça önem gösteriyor.

Van’ın Çaldıran ilçesinde ikamet eden 40 yaşındaki Amine İlhan, doğum sancısının erken başlamasından ötürü Van YYÜ Dursun Odabaşı Tıp Merkezi’ne götürüldü. Burada yapılan müdahale neticesinde 9 Aralık’ta daha 24 haftalıkken hayata gözlerini açan parmak bebek, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde tedavi altına alındı.

Organları yeteri kadar gelişmeyen ve solunum sıkıntısı çeken 400 gram ağırlığındaki “parmak bebek”i kuvöze alan sağlık personelleri, beslenmesinden bakımına kadar bütün ihtiyaçlarıyla büyük bir özveriyle ilgileniyor.

– “Yaşama şansı yüksek”

Van YYÜ Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Oğuz Tuncer, AA muhabirine yapmış olduğu açıklama kapsamında, bulundukları bölgede doğum oranının fazla olduğunu ifade etti.

Erken doğan bebeklerin hayata tutunması adına çaba gösterdiklerinin altını çizen Tuncer, “Riskli bebekleri genellikle ünitemize kabul ediyoruz. Gereken tüm tedavileri uyguluyoruz. Annede preeklampsi (yüksek tansiyona bağlı gebelik zehirlenmesi) görüldüğü için erken doğum gerçekleşti. Bebeği ünitemizde tedavi altına aldık. Yaşama şansı yüksek. Diğer bebeklerimiz gibi inşallah büyütüp taburcu edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

– “Başarılı bir üniteyiz”

Yaklaşık 400-500 gram ağırlığında doğan bebeklerin ünitelerinde 4 aya varan tedavi süreci sonrasında taburcu edildiğini söyleyen Tuncer, şunları ekledi:

“Taburcu ettiğimiz bebeklere ‘mezun oldu’ diyoruz. Bu bizi mutlu ediyor. Ünitemizde yılda yaklaşık 1200 bebeğin yatışını yapıyoruz. Bunların yüzde 25’i prematüre bebekler. Büyük çoğunluğu 1000 gramın altında. Bölümüzde şu an 1000 gramın altında 9-10 bebek bulunuyor. Bunlar bizi hayli meşgul edebiliyor. Çünkü doğum oranı yüksek olan bölgemizde bu bebekler 4-5 ay boyunca bir kuvözü işgal ediyor.

Birtakım problemleri oluyor. Sepsis, beyin kanaması, göz bozukluğu ve akciğer kronik hastalıkları gibi rahatsızlıkları da yattıkları sürede ortaya çıkabiliyor. Bu durumlarda bebeklerin ünitemizdeki tedavi süreleri uzuyor. 1 kilogramın altındaki prematüre doğan bebekleri yaşatabilme oranımız arttı. Bu konuda başarılı bir üniteyiz. Ekibimiz son derece tecrübeli.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat