Gündem

Parkinson Hastalığı, Akıllı Saatlerle 7 Yıl Önceden Teşhis Edilebilecek

“Nature Medicine” dergisinde yayımlanan araştırmada, İngiltere’de katılımcıların kullandıkları akıllı saatlerden elde edilen verilerin, Parkinson hastalığının 7 yıl öncesine kadar teşhisinde yardımcı olabileceği belirtildi.

Sky News’ta yer alan habere göre, Cardiff Üniversitesi bünyesindeki İngiltere Demans Araştırma Enstitüsünden araştırmacılar, akıllı saatlerin, Parkinson’un erken teşhisinde önemli rol oynayabileceğini tespit etti.

İngiltere’de, yaklaşık 500 bin kişinin sağlık verilerinin bulunduğu “Biobank” adlı biyomedikal veri tabanından faydalanılan araştırmada, veriler, yapay zeka ile analiz edildi.

Söz konusu araştırmada, 2013-2016 döneminde bir hafta boyunca akıllı saat takan 103 bin 712 kişinin hareket hızı takip edildi. Bu döneme müteakip 7 yıl içerisinde Parkinson hastalığı teşhisi konulan katılımcıların akıllı saatlerinden elde edilen veriler, önceden aynı hastalık teşhisi konulanlarla karşılaştırıldı. Karşılaştırma sonucuna göre, Parkinson hastası olanlarla, 7 yıl içerisinde bu hastalığın teşhisi konulan katılımcıların hareketleri, sağlıklı bireylere göre daha yavaş olduğu tespit edildi. İlerleyen senelerde de Parkinson hastalığı teşhisi konulanların verilerinin, sağlıklı kişilerden farklı olması, bahse konu olan hastalığın belirtilerinin 7 yıla kadar erken teşhis edilebileceğini ortaya koydu.

“Hareket takip cihazı ve akıllı saatler tıbbi gözlem amacıyla kullanılabilecek”

Cardiff Üniversitesinden baş araştırmacı Dr. Cynthia Sandor, açıklamasında, katılımcılardan elde edilen bir haftalık veri sayesinde kişilerin sağlık durumları hakkında uzun vadeli tahminlerde bulunulabildiğini belirtti.

Bulgular sayesinde Parkinson’un erken teşhisi için güvenilir ve uygun fiyatlı yöntem geliştirebileceklerini aktaran Dr. Sandor, hareket takip cihazı ve akıllı saatlerin tıbbi gözlem amacıyla kullanılabileceğinin altını çizdi.

Araştırmacılardan Dr. Kathryn Peall, Parkinson hastalığına işaret eden verilerin, diğer nörodejeneratif hastalıklar ve ileri yaş gibi hareket hızını etkileyen faktörlere ilişkin verilerden ayırt edilebildiğini kaydetti.

Dr. Peall, araştırmanın Parkinson hastalığının ilerleyişini yavaşlatacak yeni terapiler geliştirilmesi ve teşhiste yapay zeka kullanılabileceği konusunda umut verdiğini vurguladı.

Alzheimer’dan sonra dünya genelindeki en yaygın nörodejeneratif hastalıklardan olan Parkinson, 10 milyona yakın kişinin hayatını etkiliyor. (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat