Sağlık Makaleleri

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?

Birkaç araştırma, papatya çayı içmenin ruh halinizi ve uykunuzu iyileştirmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Ayrıca soğuk algınlığı ve diğer hastalıklara yakalanmanızı önleyerek bağışıklık sisteminizi iyileştirdiğine inanılır. Anti-inflamatuar özellikleri de oldukça övülmektedir. Kan şekeri seviyenizi düşürebilir ve osteoporoz ve belirli kanser türlerinden kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Papatya Çayının Faydaları

Papatya çayının uykuyu iyileştirdiği iddialarını destekleyen az sayıda çalışma bulunmaktadır. 2011 yılında kronik uykusuzluk hastaları üzerinde yürütülen küçük bir çalışma, günde iki kez papatya bazlı bir kapsül alan katılımcıları içeriyordu. Diğer araştırmalar sonuçsuz kalmıştır. Ancak çalışma, papatya takviyesinin uykululuğu azalttığını ve gece uyanmalarını azalttığını buldu. Ancak, bu sonuçlar küçük örneklem boyutlarına dayanmaktadır ve genel bir etkiyi temsil edip etmedikleri açık değildir.

Papatya doğal bir antispazmodiktir, yani kasları gevşetir ve gerginliği giderir. Sakinleştirici etkileri nedeniyle yüzyıllardır birçok kültür tarafından kullanılmıştır. Ayrıca adet kramplarını ve kaygıyı azaltmada etkilidir. Düzenli olarak papatya çayı tüketmek, kronik sağlık sorunlarının önlenmesine ve uyku kalitesinin artmasına yardımcı olabilir.

Bazı araştırmalar, papatya çayı içmenin kalp hastalığı olan kişilerin daha iyi bir gece uykusu çekmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir. Aynı zamanda anti-depresan ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Araştırmalar ayrıca depresyon gibi zihinsel sağlık sorunları olan insanlara yardımcı olabileceğini göstermiştir.

papatya çayının faydaları nelerdir?

Papatya çayı, birçok faydalı özelliği olan rahatlatıcı bir çaydır. Antioksidan içeriği stres seviyesini düşürmeye yardımcı olur. Ayrıca ruh halini artırabilir. Düzenli olarak papatya çayı tüketmek sağlığa faydalıdır. Normal kan basıncını korumaya ve hipertansiyonu önlemeye yardımcı olan potasyum ve E vitamini açısından zengindir. Ayrıca kaygıyı azalttığı gösterilen omega-3 yağ asitleri içerir. Ayrıca iltihabı en aza indirerek adrenalin ve kortizol salınımını düzenler.

Papatya çayı, geceleri rahatlamanıza ve uykuya dalmanıza yardımcı olabilir. İnsanlarda araştırma sınırlı olsa da, bazı araştırmacılar papatya çayının kaygıyı hafifletmeye yardımcı olabileceğini bulmuşlardır. Bununla birlikte, uzun vadeli faydalar sağlamak için sağlıklı bir diyet ve diğer yaşam tarzı alışkanlıkları ile birlikte kullanılmalıdır. En iyi sonuç için günde en az bir kez papatya çayı içmeyi deneyin.

Papatya çayının kokusu, vücudun “savaş ya da kaç” tepkisini tetikleyen bir stres hormonu olan düşük kortizol seviyelerine bağlanmıştır. Ayrıca beyindeki stres hormonu ACTH’nin seviyelerini düşürür ve bu da daha sakin bir zihin durumuyla sonuçlanır. Papatya çok yıllık bir favoridir ve yüzyıllardır sinir gerginliğini gidermek için kullanılmıştır. Strese yardımcı olmak için çaylarda, yıkamalarda ve merhemlerde kullanılabilir.

Kalp sağlığına iyi gelir

Papatya çayının sağlığa faydalarından biri de kalp üzerindeki etkisidir. Küçük molekül apigenin çayda bulunur ve kolesterolü ve koroner arterlerdeki plakları temizleyen proteinler olan HDL’lerin işlevini iyileştirir. Çoğu kalp hastası yeterince uyuyamadığı için papatya çayı içmek genel sağlıkları için faydalıdır.

papatya çayının faydaları nelerdir?

Papatya çayının bir diğer faydası da iltihap önleyici özelliğidir. Araştırmalar, papatya çayının iltihabı azaltabileceğini, kan lipid düzeylerini iyileştirebileceğini ve vücuttaki HDL (iyi) kolesterolü artırabileceğini gösteriyor. Aynı zamanda doğal bir saç açıcıdır. Saç durulama olarak kullanmak, daha hafif saçlar ve vurgular elde etmenize yardımcı olur.

Enflamasyonu azaltarak hücresel hasarı önleyen flavonoidler içerir. Kronik inflamasyon, kalp hastalığı da dahil olmak üzere birçok hastalığın önde gelen nedenidir. Araştırmacılar, daha yüksek flavonoid alımına sahip kişilerin kalp hastalığı geliştirme riskinin daha düşük olduğunu bulmuşlardır. Ayrıca, kan basınçlarını da düşürmeyi başardılar. Yüksek tansiyon, arterlerin sertleşmesine, dolaşımın azalmasına ve kalp hastalığı riskinin artmasına neden olabilir.

Papatya çayının bir diğer faydası da kan şekerini düşürmeye yardımcı olmasıdır. Karaciğerde glikojen depolanmasını arttırır ve sorbitol üretimini sınırlar. Ayrıca apigenin adı verilen bir anti-inflamatuar madde içerir. Çay ayrıca kan şekerini düzenlemede önemli bir rol oynayan pankreası da koruyabilir.

Boğaz ağrısı semptomlarını hafifletir

Papatya çayı buharını solumak boğaz ağrısını hafifletebilir ve aynı zamanda soğuk algınlığı ve solunum sorunları için etkili bir evde çaredir. Papatyanın anti-inflamatuar ve antispazmodik özellikleri de öksürüğü hafifletebilir. Birçok kişi papatya çayını boğaz ağrısı semptomlarını hafifletmek için gargara olarak da kullanır.

Papatya çayı yapmak kolaydır: sadece iki bardak suyu kaynatın ve çiçekleri süzün. 10 dakika sonra çay hazır. Sıcak veya soğuk olarak servis edilebilir. Zerdeçal ile de yapılabilir. Sıcak suya bir çay kaşığı zerdeçal tozu ekleyin ve 5 dakika demleyin. Tat vermek için süt veya bal ekleyin ve sıcak servis yapın.

Zencefil ile aynı aileden elde edilen zerdeçal, anti-inflamatuar ve antimikrobiyal özelliklerin yanı sıra yatıştırıcı özelliklere de sahiptir. Zerdeçal ayrıca mide bulantısını yatıştırır. Mentol açısından zengin olan nane, boğaz ağrısı semptomlarını hafifletmek için de kullanılabilir.

Papatya çayı şişliği azaltarak ve hasarlı dokuyu onararak boğaz ağrısını yatıştırabilir. Ayrıca öksürüğü azaltmaya yardımcı olabilir. Bazı insanlar, bal ile karıştırıldığında papatyayı daha etkili buluyor.

papatya çayının faydaları nelerdir?

Enflamasyonu hafifletme yeteneği de dahil olmak üzere papatya çayının sağlığa birçok faydası vardır. Ayrıca yatmadan önce içmek için harika bir seçimdir. Kafeinsiz bileşimi ve antienflamatuar özellikleri, gevşemek isteyen herkes için harika bir kombinasyon. Papatya, iltihabı ve ağrıyı azaltan bir ilaç türü olan COX-2 inhibitörleri olarak işlev gören birkaç farklı kimyasal bileşik içerir. Bazı insanlar papatyanın nihai gevşetici olduğuna inanır.

Papatya yüzyıllardır kullanılan popüler bir bitki çayıdır. Enflamasyonu azalttığı ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği kanıtlanmıştır. Ek faydalar için diğer otlar ve baharatlarla karıştırılabilir. Antiinflamatuar özelliklere sahip bir diğer bitki çayı ise kuşburnu çayıdır. Kuşburnu çayının çeşitli faydaları vardır ve papatya çayına mükemmel bir alternatiftir.

Papatya, anti-inflamatuar özelliklere sahip olsa da, birkaç dezavantajı da vardır. Çiçeklere alerjisi olan kişiler bundan kaçınmalı, kan sulandırıcı kullanan kişiler papatya içmeden önce doktorlarına danışmalıdır. Ayrıca yatıştırıcı özelliklere sahiptir ve pıhtılaşma önleyici ilaçların aktivitesine müdahale edebilir. Papatyanın kan basıncını düşürdüğü ve kalp hastalığı için önemli bir risk faktörü olan kolesterolü düşürdüğü gösterilmiştir. Bir çalışmada, papatya çayı içen kadınlar toplam kolesterollerini ve “kötü” LDL kolesterollerini düşürdüler.

Hücreleri hasardan korur

Papatya çayı, kanserli hücrelerin büyümesini önlediği gösterilen apigenin adı verilen biyoaktif bir bileşen içerir. Ayrıca cilt kanseri, prostat kanseri ve meme kanseriyle savaşmaya yardımcı olduğuna inanılıyor. Ayrıca tiroid kanseri gelişimini önleme potansiyeline sahiptir. Bununla birlikte, papatya çayının insanlarda bu kanserleri önleyip önleyemediğini kanıtlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Papatya çayı yüksek düzeyde flavonoid içerir. Yaşlı erkeklerde koroner kalp hastalığı riskinde azalma ile bağlantılıdır. Ek olarak, daha yüksek flavonoid alımının koroner kalp hastalığı mortalitesi ile ters orantılı olduğu bulundu. Papatya, çay, uçucu yağ ve kuru toz dahil olmak üzere çeşitli şekillerde tüketilebilir.

Papatyadaki antioksidanlar, hücreleri hasardan korumaya yardımcı olur ve ayrıca kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Ayrıca birçok kronik hastalığın önde gelen nedeni olan iltihabı azaltırlar. Yüksek tansiyonu olanlar kalp hastalığı riski altındadır. Papatya, bitkide bulunan bir antioksidan olan kuersetin açısından zengin bir kaynaktır.

Araştırmacılar, papatyanın kandaki şekerin atılmasına yardımcı olan insülin üretimini artırabileceğini bulmuşlardır. Bu, yemeklerden sonra şeker sıçramalarının oluşumunu azaltmaya yardımcı olabilir. Buna ek olarak, papatya çayının diğer çay ve su türlerine kıyasla kan şekerini önemli ölçüde düşürdüğü gösterilmiştir. Ek olarak, papatya, bağışıklık sistemini güçlendiren ve serbest radikallerle savaşan antioksidanlarda yüksektir.

Kan şekerini düşürür

Papatya çayı, kan şekeri sorunları için güçlü bir doğal çözümdür. Çalışmalar, kan şekeri seviyelerini düşürebileceğini ve insülin duyarlılığını artırabileceğini göstermiştir. Yemekten önce ve sonra papatya çayı içmek, diyabet ve diğer metabolik problemlerle mücadelede etkili bir yol olabilir. Bir çalışma, tip 2 diyabetli kişilerde papatya çayının glisemik kontrol ve serum lipid seviyeleri üzerindeki etkilerini inceledi.

Papatya çayı ayrıca peptik ülser ve mide krampları dahil olmak üzere bazı gastrointestinal problemlerin riskini azaltır. Papatya çayında bulunan kimyasal bileşikler bakteri üremesini engeller ve mide ülseri ve kramplarının başlıca nedeni olan mide asidinin aşırı üretimini durdurur. Papatya çayı, doğal bir sindirim yardımcısı olmasının yanı sıra antioksidan özelliklere sahiptir ve kan basıncını ve kolesterol seviyelerini düşürebilir.

Çay, papatya bitkisinin çiçeklerini ve tomurcuklarını içerir. Günde iki veya üç fincan tüketilmesi daha iyidir. Papatya çayı içmenin etkileri sadece birkaç hafta sonra hissedilebilir. Ancak papatya çayının diyabetli bir kişide etkisini göstermeye başlaması sekiz hafta kadar sürebilir.

Sağlık çalışanlarının merak ettiği tüm personel sağlık net haberlerine kolayca ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu