Sağlık Makaleleri

Araştırma: Oturarak Çalışmak Erken Ölüm Riskini Artırıyor

JAMA dergisinde yayımlanan araştırmaya göre; oturarak çalışanların herhangi bir nedenden erken ölüm riski diğer iş gruplarına oranla yüzde 16 daha yüksek olduğu ortaya çıktı.

Uzmanlar, ütün gün oturarak çalışan bireylerin herhangi bir nedenden ötürü normalden daha erken ölme riski hareketli iş ortamlarında çalışan kişilere oranla en az yüzde 16 daha yüksek olduğunu söylüyor. İş yerinde ve ya evinde ağırlıklı olarak oturarak çalışan kişiler için kardiyovasküler hastalıklardan ölme riski ise oturmayanlara göre yüzde 34 daha yüksek.

“Oturarak çalışan kişiler günlük rutinlerine 15 ila 30 dk fiziksel aktivite ekleyince sonuç değişti”

Tayvan’da yapılan araştırmaya yaklaşık 13 yıl boyunca izlenen, 20 yaş ve üstü 481 bin 688 aktif çalışan kişi dahil oldu. Katılımcıların hiçbirinde çalıştıkları işe başladıklarında kardiyovasküler herhangi bir hastalık tanısı yoktu. Oturarak çalışan kişiler günlük rutinlerine 15 ila 30 dk fiziksel aktivite ekleyerek ölüm riskini sahada çalışan işçilerle eşit düzeye indirmeyi başardı.

Araştırmacılar, çalışmanın bulgularının “hareketsiz bir yaşam tarzı ile sağlık riskleri arasında bağlantı kurmaya” yardımcı olduğunu ifade ediyor. Bahse konu araştırma, iş ortamlarında ayakta durma masaları, aktiviteye izin veren çalışma istasyonları, çalışanlar için daha sık molalar, fiziksel aktivite için belirlenmiş iş yeri alanları ve spor salonu üyeliği avantajları gibi değişikliklerin sağlık açısından faydalı olabileceğini ortaya çıkardı.

Uzmanlar her 30 dakikada bir oturmaya ara verilmesini, telefonda konuşurken ayağa kalkmayı ve iş arkadaşlarıyla kısa yürüyüşler yapmayı tavsiye ediyor. (Kaynak: ntv.com.tr)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu