Sağlık Makaleleri

Organ Nakli Merkezi Hayat Kurtaracak

Düzce Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi’nde son güncel yöntemler eşliğinde gerçekleştirilen karaciğer ve böbrek nakilleri ile birlikte hastalar daha kaliteli bir yaşama el uzatıyor.

Merkezde tedavisi sadece organ nakli ile mümkün olan kronik böbrek ve karaciğer hastalarının, canlıdan ve kadavradan vericilerin ön hazırlık çalışmaları, transplantasyon işlemi ve nakil sonrası düzenli takipleri titizlikle yürütülüyor. Düzce Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi, deneyimli Organ Nakil Cerrahi Ekibi, Anestezi, Nefroloji ve Gastroenteroloji bölümlerinin katılımı ile multidisipliner bir tedavi anlayışı içinde hastalara umut oluyor.

Multidisipliner tedavi anlayışı

Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Organ Nakli Merkez Müdürü Prof. Dr. Kemal Peker, karaciğer ve böbrek yetmezliği gelişmiş son döneme girmiş olan hastalar için tek çözüm yolunun organ nakli olduğuna dikkat çekti. Bu hastaların nakil ile yaşam kalitesinin artırılarak normal hayatına büyük oranda geri dönebildiğini ekleyen Peker, nakile aday hastanın uzmanlar tarafından oldukça detaylı bir incelemeye alındığını kaydetti ve hastanın transplantasyonuna multidisipliner anlayışla faaliyet gösteren organ nakli konseyinde karar verildiğini sözlerine ekledi.

Güçlü altyapı ve donanım

Düzce Üniversitesi Organ Nakli Merkezi’nin alanında uzman doktorlardan oluştuğunu ifade eden Prof. Dr. Peker, her hastanın disiplinler arası ekip organizasyonu içinde güvenilir bir şekilde tedavi edildiğini vurguladı. Nakil sonrası deneyimli hemşireler ve diğer sağlık personellerinin hastaların ihtiyaçlarını karşılama amacıyla titizlikle çalıştığına vurgu yapan Peker, sahip olduğu güçlü altyapı ve donanımla hastaların takip ve tedavisini yaptıklarını sözlerine ekledi.

Organ Nakli Merkezi’nde hastaların; ileri teknoloji ile donatılan özel muayene, servis ve bakım odalarında tedavi olmanın rahatlığını yaşadığına dikkat çeken Prof. Dr. Peker, söz konusu böbrek ve karaciğer nakli olduğunda Türkiye`nin önde gelen kuruluşlarından biri haline gelmeyi hedeflediklerini söyledi. Prof. Dr. Kemal Peker, nakil olan hastaların yaşam kalitesinin artarak hayata tekrar tutunduğuna işaret etti. Günümüzde özellikle organ bağış oranlarının olması gerekenin fazlasıyla altında olduğunu söyleyen Prof. Dr. Peker, organ bağışına yönelik toplumsal bilincin geliştirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Hastaların uzak merkezlere gitmesine gerek yok

Düzce ve çevresinde nakil bekleyen hastaların tedavi olmak için büyük şehirlere gitmesine gerek olmadığına vurgu yapan Peker, yeterli teknik donanım ve uzmana sahip olan Düzce Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi’nin bu süreçte her zaman hastalarına destek olacağını sözlerine ekledi.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat