Gündem

Optisyenlik Mezunlarının Haklı İsyanı: “Optisyenlere kamuda istihdam haktır”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz günlerde sosyal medya aracılığıyla yaptığı paylaşımda Sağlık Bakanlığı bünyesinde 85 bin personel alımı yapılacağını açıklayarak, “Görülmemiş başarılar için görülmemiş büyüklükte bir kadro açılıyor. Gözümüz aydın.” ifadesini kullandı.

Optisyenlik mezunları her yıl ortalama 5 bin mezun verdiklerini ancak iş bulamamakta olduklarını ifade etti. Taleplerini dile getiren bölüm mezunları şu ifadelere yer verdi:

Sayın Fahrettin Koca geçtiğimiz günlerde yaptığımız bir konferansta bizlere hak verdiğini ve gereğinin yapılması gerektiğini söylemiştir. Her yıl 5 bin mezun veren optisyenlik bölümü mezunu göz sağlığı teknikerleri iş bulamamaktadır. Hastanelerde Göz polikliniklerinde optisyen çalıştırılmaması kabul edilemez bir eksikliktir. Optisyenler göz sağlığı konusunda göz doktorlarından başka tek eğitimli sağlıkçılardır.

Bu bölümden verilen mezunlar, iş olanağı bulma konusunda ciddi zorluklar çekmekte. İş olanağı olabilmesi açısından, aynı tıbbi terminolojiye sahip olduğumuz, meslek büyüğümüz olan göz doktorlarının, oftalmologların yanında yardımcı personel sağlık olarak çalışmaya, hem göz anatomisi ve fizyolojisi dersleri aldığımız hem de yazılan reçeteleri anladığımızdan dolayı, farklı terminolojiye sahip, tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik bölümü mensuplarından daha uygun olduğumuzu düşünüyoruz. Optisyenlere kamuda istihdam haktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat