Gündem

Öksürük Şikayeti Ülke Genelinde Sorun Haline Geldi

Hekimler, son zamanlarda hastaneye öksürük şikayetiyle gelen kişilerde büyük bir artışın olduğunu ve bu şikayetin her yaşta görüldüğünü belirtti.

Özellikle “süper enfeksiyon” olarak adlandırılan COVID 19, influenza, RSV gibi solunum sistemine etki eden virüslerin bir arada oluşturduğu “grip” benzeri tablo gün geçtikçe artıyor. Günlerce hatta kimi insanlarda haftalar boyu süren vakaların olduğunu bildiren Altınbaş Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Başkanı Prof. Dr. Şevket Özkaya, “Son günlerde “öksürük” şikâyeti neredeyse kalıcı bir hal almaya başladı. Uzamış şikayetleri olan hastalarımızın mutlaka doktora başvurmalarını öneriyoruz. Önümüzdeki kış, bu hastalıktan tamamen kurtulup kurtulmayacağımızı bilmiyoruz. Yasaklamalar olmasa da herkese bireysel önlemlerini almalarını öneriyoruz” ifadeleriyle vatandaşları uyardı..

“Akciğer tutulumu vakaların ciddi artış var. Gecikmeden mutlaka doktorunuza başvurun”

COVID 19 vakalarının neredeyse kaybolacak derecede azaldığını bunun yanı sıra COVID 19’a bağlı akciğer tutulumunun neredeyse hiç görülmediğinden bahseden Prof. Dr. Şevket Özkaya, “Son haftalarda COVID 19 pozitif vaka sayısında artış görülmekte. Vaka sayılarında artma ve havaların soğuması ile 7-8 aydır görülmeyen COVID 19 pozitif vakalarında akciğer tutulumları görülmeye başladı. Bu durum bize pandeminin ilk başlarındaki tabloyu hatırlatıyor. Özellikle toplu aktivitelerin ve yeni mutasyonların ülkemizde sadece vaka sayılarının artmasına değil, aynı zamanda hastane başvurularının ve yatan hasta sayılarının da artmasına neden olduğuna görmekteyiz” ifadelerini kullandı.

Şevket Özkaya, “Önümüzdeki hafta yine yılbaşı tatili ve yeni yıl kutlamaları olacak. İnsanlar bir araya gelecekler ve toplu aktiviteler vaka sayılarının daha da artmasına neden olabilir” uyarılarını yaparken, COVID 19 vakalarının grip gibi atlatıldığı dönemin maalesef geçtiğinin altını çizdi. Özkaya, Akciğer tutulumları olan zatürre vakalarına da rastlanıldığını ve yılbaşı için bir araya gelecek vatandaşlarımızın dikkatli olmalarını ve özellikle öksürük şikâyeti olan bireylerin mutlaka maske takmaya özen göstermelerini ve bunun yanı sıra mesafe kurallarına uymaları gerektiğini de aktardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu