Gündem

Obezite: Günümüzün En Önemli Sağlık Problemlerinden Birisi

Medical Point Gaziantep Hastanesi, Genel Cerrahi Kliniği’nde görev yapan Op. Dr. Mehmet Ali Melik, günümüzün en önemli sağlık sorunlarından biri olan obezitenin; dünyada yetişkinlerin yaklaşık üçte birinde görüldüğünü aktardı.

Söz konusu hastalığın çocukluk çağı hastalıkları yönünden de önemli bir tehdit oluşturmaya başladığına değinen Melik, şunları kaydetti:

“Obezite ve obez kişiler hakkında pek çok yanlış kanaat mevcuttur. Obezitenin bir motivasyon eksikliğinden veya irade zayıflığından kaynaklanan estetik bir sorun olduğu düşüncesi yanlış bir kanıdır. Oysa obezite; güçlü bir genetik yatkınlık zemini taşıyan, çevre ve yaşam biçiminin eşlik ettiği çok faktörlü kronik bir hastalıktır. İnsanın giderek azalan fiziksel aktiviteleri ve değişen beslenme alışkanlıkları obezite altyapısının en önemli nedenleri arasında yer almaktadır.

Altta yatan sebepler nedeniyle obezite tedavisinde kullanılan diyet ve yaşam biçimi değişiklikleri her hasta için etkili olmayabilir. Yeni başlanan medikal tedaviler de uzun süreli sonuçlarının bilinmemesi açısından güvenlik ve etkinlikleri sınırlıdır. Bu gerekçeler nedeniyle obezitenin cerrahi tedavisine her geçen gün daha da artan bir ilgi söz konusudur. Günümüzde bariyatrik cerrahinin (BC) obezite tedavisinde kullanılan en etkili ve kalıcı yöntem olduğu düşüncesi genel kabul görmektedir. Bariyatrik cerrahi ile ağırlık kontrolünün sağlanmasına ek olarak Tip 2 şeker hastalığı, yüksek tansiyon ve dislipidemi gibi obezite ile ilişkili metabolik sorunlar da büyük ölçüde düzelmektedir.”

– Bariyatrik cerrahi

Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Ersin Borazan da bariyatrik cerrahi ile sağlanan mortalite ve morbidite avantajının yanı sıra uyku apne sendromu, osteoartrit gibi kısıtlayıcı problemlerin giderilmesiyle birlikte hayat kalitesi yönünden büyük faydalar elde edilebildiğini belirtti.

Borazan, tedavi edilmeyen hastalarda rastlanabilecek Tip 2 şeker hastalığı ve diğer hastalıkların tedavisi, hastane yatışları, iş gücü kayıpları ve ölümlerin engellenmesi bakımından değerlendirildiğinde morbid obez bireylerde bariyatrik cerrahinin maliyet etkin bir tedavi olduğunu bildirdi.

Borazan, “Bariyatrik cerrahi; genel cerrahi, endokrinoloji, gastroenteroloji, psikiyatri ve uzman diyetisyenin de içinde bulunduğu multidisipliner bir çalışma ile yapılmalıdır. Obezite cerrahisinin deneyimli ve etkin merkezlerde yapılması hasta konforu ve sonuç odaklılık bakımından oldukça fonksiyonel.” dedi.

Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Mesut Gül de bariyatrik cerrahinin diğer yöntemlerle tedavi edilemeyen hastalarda sıklıkla kullanılan bir yöntem olduğunu kaydederek, bariyatrik cerrahinin ardından hastalarda kilo kaybının haricinde başlangıç aşamasında olan insülin direnci ve hiperkolesterolemi gibi hastalıkların da iyileşebildiğini aktardı. (Kaynak:AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat