Sağlık Makaleleri

Miyopi Çocukları Tehdit Ediyor

İstatistiklere göre Avrupa ve Amerika’da toplumun yüzde 30-40’ını, Asya’da ise yüzde 70-90’ını miyop. Yeni öğretim yılı öncesinde çocuklarda rutin göz muayeneleri göz sağlığı ve ders başarısı açısından önemidir. Ebeveynler çocuklarını miyopiden korumalıdır. Kent Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Tolga Yüksel, “Bunun en iyi yolu telefon ve tablet kullanımını sınırlamak, loş ışıktan kaçınmak, gün ışığında dışarıda vakit geçirmelerini teşvik etmektir” dedi.

Miyopi Tedavisi

Miyopi lazerle tedavi edilebilse bile ilerlemesini durdurma konusunda tıp önemli yol alamadı. Opr. Dr. Yüksel, şöyle konuştu “Günümüzde göz kusurlarının oluşumunda kalıtımın ve çevresel etkenlerin rolü olduğu düşünülmektedir. Miyoplarda göz küresi genellikle normalden uzundur. Ama okul miyopisi adını verdiğimiz durum, 7-16 yaşları arasında başlar. Anne babanın gözlük kullanıyor olması mutlaka çocukta da göz bozukluğu olacağı anlamına gelmez. Fakat genetik bir yatkınlık söz konusudur. Genetik olarak miyopiye yatkın bir çocukta, sürekli yakına bakmak miyopiyi ortaya çıkarabilir. Göz numarası genellikle 18 yaşa dek ilerler. İlerlemenin en fazla olduğu yaş dönemi kızlarda 9-10 yaş, erkeklerde 11-12 yaş arasıdır.”

Çocuklarda Miyopi

Opr. Dr. Yüksel “Çocuk okulda tahtaya gözlerini kısarak bakıyor, evde televizyonu yakından izlemek istiyorsa, düzenli olarak gözlerini kısma hareketi yapıp gözlerini sık ovalıyorsa miyopiden şüphelenmek ve önlem almak gerekir. Miyopi teşhisi konan çocuğun uygun gözlükle yaşam kalitesi ve okul başarısı artacaktır. Göz hekimleri olarak çocukluk ve ergenlik döneminde miyop gözlüklerin sürekli takılmasını öneriyoruz. Çünkü takılmazsa numaraların daha hızlı ilerleyeceği düşünülüyor. Çocukları miyopiden korumanın en iyi yolu ise yakın çalışmayı, telefon ve tablet kullanımını sınırlamak, çalışırken dinlenme araları vermek, oda aydınlatmasını arttırmak ve loş ışıktan kaçınmak, gün ışığında dışarıda vakit geçirmelerini teşvik etmektir.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat