GündemSağlık Bakanlığı Haberleri

MHRS’de Yapılan Yenilikler Hastane Randevularına Gelmeme Oranını Azalttı

Merkezi Hekim Randevu Sistemi’nde (MHRS) yapılan yeniliklerle birlikte hastaların randevuya gelmeme oranları azaldı.

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Koordinatör Başhekimi Dr. Öğretim Üyesi Aziz Ahmet Surel, 2022 yılında hastanede verilen hizmetler ve bu sene içerisinde hayata geçirilmesi hedeflenen yeni projelere dair basın açıklaması yaptı.

Bilkent Şehir Hastanesi’nin 6 Şubat 2019’da hizmet vermeye başladığını hatırlatan Surel, 2020-2021’de yaşanan Kovid-19 salgınının oldukça zorlu geçtiğini fakat 2022’nin sağlık personelleri açısından çok daha güzel bir sene olduğunu belirtti.

Dr. Öğretim Üyesi Surel, zorlu geçen Kovid-19 salgın sürecine rağmen hastanede organ nakil işlemlerinin hiç aksamadığını vurgulayarak, “4 solid organ naklini yapan yegane kamu hastanesiyiz. Organ naklinde 2022’de, pandemiye rağmen devam ettirdiğimiz rakamların çok üzerine çıktık. Geçen yıl 400’e yakın organ nakli gerçekleştirdik, bunların yarısına yakını kornea nakli, kalan kısmı solid organ nakillerinden oluşuyor. 40 civarında böbrek, 20 civarında da karaciğer nakli gerçekleştirdik.” şeklinde konuştu.

Hastane sağlık çalışanlarının geçtiğimiz sene binlerce vakaya hizmet sunduğunu belirten Surel, sözlerine şöyle devam etti:

“Hastanemiz 2022 itibarıyla günde 30 bin kişiye muayene hizmeti sundu, günlük 750-800 kişinin hastaneye yatışı gerçekleştirildi, bir bu kadar hastamız da taburcu oldu. Kurulduğumuzda taşınan hastanelerimizden en büyüğü Numune Hastanesiydi. Şu an her gün bir Numune Hastanesinin bütün yatakları kadar hasta yatışı yapıyoruz, bir o kadar da hastamızı taburcu ediyoruz.

Hastanemizde 2022’nin ilk dönemleri pandeminin yoğun etkisinde geçmesine rağmen yaklaşık 6 milyon muayene gerçekleştirildi. Günlük 600-700 civarında ameliyat, 300 civarında endoskopi, 80 civarında anjiyografi, yaklaşık 1500 ultrasonografi, 1500 tomografi, 750-800 civarında MR çekimi yapıldı.”

Verilen bu hizmetlerin Türk vatandaşlarıyla birlikte ülke dışından sağlık hizmeti almak için gelen bireylere de sunduklarını belirtti.

MHRS’de Yapılan Yenilikler Randevuya Gelmeme Oranlarını Azalttı

Bilkent Şehir Hastanesi Koordinatör Başhekimi Surel, MHRS’den randevusunu alıp gitmeyen ve gitmeyeceği randevuyu iptal etmeyerek sağlık hizmeti almaya ihtiyaç duyan kişilerin hakkını istila edenlerin 15 gün boyunca aynı branştan randevu almasının mümkün olmayacağına dair geliştirilen yeni uygulamaların hastane randevularına da pozitif etkiyle yansıdığını ifade etti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın hastane randevuları konusundaki hassasiyetiyle vatandaşa sık sık çağrıda bulunduğunu hatırlatan Surel;

“Hastanemizde yüzde 30-35 düzeyinde randevuya gelmeme oranı vardı bu son dönemde yüzde 10’a kadar düştü. Elbette Türkiye genelini düşündüğümüzde yüzde 10 da çok ciddi bir rakam. Hastanemizi düşündüğümüzde günlük 30 bin muayenede yüzde 10, 3 bin kişinin aldığı randevusuna gelmediği anlamına geliyor.

Tabii ki beklenmeyen durumlarda randevusuna da gelemeyen olacak ama sadece herkese gelemeyeceğiniz randevuyu önceden iptal edin, arayın bildirin ki bir başka kişi o randevudan faydalanabilsin diyoruz. Sayın Bakanımızın yaptığı telkinlere vatandaşlarımız çok olumlu karşılık verdi. Sahada randevu iptal oranlarının arttığını ve böylelikle randevu sisteminin daha etkin kullanıldığını görüyoruz.” şeklinde konuştu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu