Personel Maaşları

Memurları Doğrudan Etkileyen Asgari Ücrete Zam Gerekli Fakat…

Asgari ücret zammı doğrudan milyonlarca çalışanı etkiliyor. Enflasyon rakamlarının artmaya devam ettiğine dikkat çeken Prof. Dr. Aziz Çelik, hükümetin asgari ücrete ara zamma sıcak bakmadığını ve bu tutum nedeniyle bir ara zam beklemediğini belirtti.

Geçtiğimiz Ocak ayında yapılan yüzde 49’luk zam ile birlikte asgari ücret 17 bin 2 lira olarak gerçekleşti. Temmuz ayında emekli ve memur maaşları yeniden belirlenecek olup bu nedenle gözler asgari ücrete çevrildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, ara zam yapılmayacağını açıklamıştı. Enflasyon rakamlarının artmaya devam ettiğine vurgu yapan Prof. Dr. Aziz Çelik, asgari ücretin açlık sınırının altında kaldığını anımsatarak, geçim soruna karşı artışın gerekli olduğunun altını çizdi.

Asgari ücrete yapılan artış tüm gelir oranlarını etkiliyor

Çelik, yükselen enflasyon verilerinin karşısında asgari ücretin alım gücünün ciddi oranda düştüğüne değinerek; “Araştırmalar, asgari ücretin açlık sınırının altında kaldığını gösteriyor. Resmi enflasyonun tartışmalı olması sebebiyle ortaya konulan verilerde tartışmalara neden oluyor. Temmuz ayında asgari ücretin yeniden düzenlenmesi gerekli. Asgari ücret ortalama ücret seviyesi haline geldi. Asgari ücrete yapılan artış tüm gelir oranlarını etkiliyor. Bu yüzden sadece asgari ücret tüm vatandaşı etkiliyor. Artmazsa toplumun büyük bir bölümü açlık sınırının altında kalacak” ifadelerini kullandı.

Hükümetin, Merkez Bankası’nın ve bakanlığın tutumu bu yönde

Prof. Dr. Çelik, hükümetin ara zamma sıcak bakmadığını sözlerine ekleyerek, tavır nedeniyle bir ara zam beklemediğini ifade ederek; “Ekonomi politikası, temelden sıkalım anlayışına dayalı bundan dolayı asgari ücretin yükseltilmesine ilişkin bir beklentim yok. Hükümetin, Merkez Bankası’nın ve bakanlığın tutumu da bu yönde. Toplumsal ve siyasal baskı gözükmüyor bu ise ara zam ihtimalini daha da zayıflatıyor” dedi.

Memurlar ile ilgili enflasyon kaybına karşı düzenlemeler kısmen de olsa yapılıyordu ancak…

Geçtiğimiz yıllarda yapılan ara zamların seçim konjonktüründen dolayı olduğunu kaydeden Çelik, iki sene içerisinde iki kez ara zam ile asgari ücretin artırıldığını anımsatarak, önümüzde bir seçim olmamasından dolayı ekonomi politikalarından da vazgeçilmeyeceğini söyledi. Prof. Dr. Çelik, emeklilerin ve memurların da durumuna değinerek; “Emekliler ile ilgili de bir iyileştirme olmayacak. Enflasyon oranında bir düzenleme olacak ama bu artış yasal düzenlemeden dolayı. Emekliler ile ilgili, memurlar ile ilgili enflasyon kaybına karşı düzenlemeler kısmen de olsa yapılıyordu ancak bu sene böyle bir düzenleme beklemiyorum. Emekliler, resmi enflasyonun altında bir artış ile kalacak gibi görünüyor” diye konuştu.

Genel politika gelir arttıralım, gider arttırmayalım olunca vatandaşın sırtına binen yük artacaktır

Seçimlerden dolayı bekletilen zamların olduğunu aktaran Çelik, özellikle doğalgaz ve elektrik konusunda Temmuz ayından sonra bir artışa gideceklerini düşündüğünü şu sözlerle belirtti; “Temmuz sonrasında maaşlarda enflasyon altında artışlar ve inanılmaz zamlar bekliyorum. Ekonomik tablo sıkıntılı olacak gibi duruyor. Önümüzdeki süreçte çalışanların durumu zor olacağa benziyor. Bütün göstergeler bu yönde. Genel politika gelir arttıralım, gider arttırmayalım olunca vatandaşın sırtına binen yük artacaktır” (Kaynak: Mehmet Fahri ÖZKAN / Milli Gazete)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat