Gündem

Memur Zammında Masaya Gelecek Taban Ücret Teklifinde Son Durum

Memur ve memur emeklilerinin 2024-2025 yıllarına ilişkin maaş artışlarının belirleneceği 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde müzakere süreci başladı. Memur-Sen, taban ücret olarak maaşlarda 22 bin lira yerine 30 bin liralık bir talepte bulunacak. 1 Ağustos’ta start veren takvime göre, 11 hizmet koluna ait tekliflerle memurların genel taleplerine ilişkin ön müzakereler gerçekleştirildi. Milliyet’in haberine göre, dün itibarıyle başlayan müzakere aşamasında ise genel talepler ile komisyon raporları detaylı olarak masaya sunulacak olup, hafta sonuna kadar sürecek müzakerelerin ardından hükümetin zam teklifinin de şekillenmesi bekleniyor.

“14 Ağustos’ta hükümetin teklifi netleşir”

Hükümetin zam teklifi ile 3’er aylık periyotlarla maaş artışı talebine yaklaşımının, 14 Ağustos Pazartesi netleşmesi bekleniyor. Müzakere sürecinde Memur-Sen, piyasadaki gerçek fiyat artışlarına değinerek, resmi enflasyon hedeflemesi yerine piyasaya göre bir zam teklifi yapılması beklentisini dile getirecek. En düşük memur maaşının, bekar çalışanların da kayıp yaşamayacağı şekilde düzenlenmesi gerektiğini savunacak olan Memur-Sen, maaşlarda 22 bin lira yerine 30 bin liralık bir taban ücret talebinde bulunacak. Bu ayın sonuna kadar devam etmesi beklenen toplu sözleşme sürecinde, hakem heyetinin son sözü söyleme ihtimali ön planda.

“Memur-Sen’in talepleri”

7. Dönem Toplu sözleşmelerde yetkili konfederasyon olarak kamu çalışanlarını temsil eden Memur-Sen, 3’er aylık periyotlarla zam talep ediyor. Memur-Sen, 2024 için birinci üç ayda yüzde 35, ikinci üç ayda yüzde 10, üçüncü üç ayda yüzde 15, dördüncü üç ayda yüzde 10 olmak üzere toplam yüzde 70; 2025 için ise altışar aylık dönemler itibarıyla yüzde 25 ve yüzde 15 olmak üzere toplam yüzde 40 zam istiyor.
Memur-Sen, memurlar için aylık 7 bin 650 TL kira yardımı, gelir vergisinin yüzde 15’e sabitlenmesi, 8 bin 77 TL seyyanen zammın emekli memurlara da yansıtılması taleplerinde de bulunuyor. (Kaynak: Milliyet)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu