Gündem

Memur ve Memur Emeklisinin Toplu Sözleşme Görüşmelerinde Müzakere Süreci Başladı

Memur ve memur emeklilerinin 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde hükümet ile Memur-Sen arasında müzakere süreci başladı. Yaklaşık 6.5 milyon memur ve memur emeklisini ilgilendiren 2024-2025 yıllarındaki mali ve sosyal haklarının belirleneceği  toplu sözleşme görüşmelerinde 1 Ağustos’ta başlayan süreç devam ediyor. Belirlenen çalışma takvimine göre,  11 hizmet koluna ait tekliflerin tasnifiyle ilerleyen görüşmelerde, kamu görevlilerinin geneline ilişkin tekliflerin ön müzakeresi de tamamlandı.

“14 Ağustos’ta Memur-Sen’e ilk teklif sunulacak”

Tüm tekliflerin tasnif ve ön müzakerelerinin tamamlanmasıyla birlikte görüşmelerde büyük önem taşıyan müzakere aşamasına da geçilmiş oldu. Bu çerçevede,11 hizmet koluna ait komisyon raporları, hükümet ile yetkili sendikalar arasında 12 Ağustos’a kadar müzakere edilecek. Hükümet, müzakerelerin son bulmasının ardından ilk zam teklifini Memur-Sen’e 14 Ağustosta sunması bekleniyor.

“Taleplerimiz makul oranda”

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hizmet kollarına ait tekliflerin tasnifi ve ön müzakere süreçlerinin olumlu ve verimli geçtiğini ifade etti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın da süreci yakından takip ettiğini aktaran Tonbul, konuşmasına şu cümlelerle devam etti; “Hizmet kollarına ait tekliflerin tasnifi ve ön müzakere sürecindeki olumlu havanın, görüşmelerin müzakere kısmında da devam etmesini istiyoruz. Gerçekleşen enflasyon rakamları, Merkez Bankasının revize ettiği enflasyon tahminleri ve çarşının pazarın durumu ortada. Bunları göz önünde bulundurduğumuzda taleplerimiz oldukça makul. Bundan dolayı kamu işvereni, 14 Ağustos’ta enflasyon hedefleri üzerinden değil, piyasa gerçekleri üzerinden bir teklifle masaya gelmeli.”

“Memur-Sen’den üçer aylık zam talebi”

Toplu sözleşme masasında yetkili konfederasyon olarak yer alan Memur-Sen, 2024 için 3’er aylık dönemler itibarıyla refah payı dahil birinci 3 ayda yüzde 35, ikinci 3 ayda yüzde 10, üçüncü 3 ayda yüzde 15, dördüncü 3 ayda yüzde 10 artış talep etmişti. Konfederasyon, 2025 içinse 6’şar aylık dönemler itibarıyla refah payı dahil birinci 6 ayda yüzde 25 ve ikinci 6 ayda yüzde 15 zam istemişti. (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat