Gündem

Memur ve Memur Emeklileri Yeni Zam Teklifini Bekliyor

Yaklaşık 6.5 milyon memur ve memur emeklisinin merakla beklediği, 2024-2025 yıllarını kapsayacak olan  7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde, Kamu İşveren Heyetinin yarın yeni bir zam teklifinde bulunması bekleniyor.

1 Ağustos’tan itibaren başlayan Toplu Sözleşme görüşmeleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğiyle devam ediyor. 11 hizmet koluna ait tekliflerin tasnifi ve kamu görevlilerine ilişkin taleplerin ön müzakeresiyle ilerleyen görüşmelerde, Kamu İşveren Heyetinin 14 Ağustos’ta ilk zam teklifini sunmasıyla pazarlık aşamasına geçilmişti. Hükümet tarafından gelen zam teklifi şöyleydi; 2024’ün ilk altı ayında yüzde 14, ikinci altı ayında yüzde 9, 2025’in ilk altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında yüzde 5. Gelen teklifi yeterli bulmayan sendikalar, Kamu İşveren Heyetine yeni teklif çağrısında bulunmuştu. Öte yandan memur ve memur emeklisi yapılacak yeni zam teklifini beklerken, diğer yandan da hizmet kollarının talepleriyle ilgili müzakerelerle süreç devam ediyor. Müzakerelere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın katılımı beklenirken, bugün 6 hizmet kolunun taleplerinin görüşüleceği belirtildi.

“Önümüzde sayılı günler var”

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, AA muhabirine, Kamu İşveren Heyetinin zam teklifinin beklentilerinin çok uzağında olduğunu ve yapılan teklifin ekonomik gerçeklerle hiçbir ilgisi olmadığını söyledi. Beklentilerin çok altında gelen zam teklifinin toplu sözleşme masasının motivasyonunu düşürdüğünü belirten Memur-Sen Genel Başkanı Tonbul, açıklamalarına şöyle devam etti; “Toplu sözleşme görüşmelerinde müzakereler 22 Ağustos’ta sona erecek. Bu bakımdan önümüzde sayılı günler var. Kamu İşverenin yeni teklifini yarın sunması gerekiyor ama hiç vakit kaybetmeden bugün de sunabilir. Sahip olduğumuz sınırlı süreyi çok verimli kullanmalıyız. Kamu İşvereni, müzakere takvimindeki son 6 günü göz önünde bulundurarak, beklentileri karşılayacak bir teklifle masaya gelmeli. Sözleşmenin mutabakatla imzalanmasının yolunu açmalı.”

Memur-Sen’in talepleri ;

7. Dönem Toplu Sözleşme masasında yetkili konfederasyon olarak görev alan Memur-Sen, 2024 için üçer aylık dönemler itibarıyla refah payı dahil birinci 3 ayda yüzde 35, ikinci 3 ayda yüzde 10, üçüncü 3 ayda yüzde 15, dördüncü 3 ayda yüzde 10 artış talep etmişti. Yetkili konfederasyon, 2025 için ise altışar aylık dönemler itibarıyla refah payı dahil birinci 6 ayda yüzde 25 ve ikinci 6 ayda yüzde 15 zam talebinde bulunmuştu. (Kaynak. AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu