Gündem

Memur ve Memur Emeklileri İçin Zam Pazarlığında Sona Gelindi

Milyonlarca memur ve memur emeklisinin merakla beklediği Toplu Sözleşme görüşmelerinde sona gelindi. Bütün hafta boyunca komisyonda görüşülen Memur-Sen’in zam teklifi; en düşük maaş için 30 bin TL ve kira yardımı için aylık 7 bin 650 TL idi. Şimdi gözler hükümetin 14 Ağustos tarihinde açıklayacağı zam teklifinde. Hafta boyunca süre gelen komisyon çalışmalarında genel ve hizmet kollarına ilişkin maddeler müzakere edildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan da ara ara o görüşmelere katıldı. 1 Ağustos’ta başlayan toplu sözleşme görüşmelerinin komisyon aşamasında Memur-Sen ve bağlı sunduğu tekliflerin yanı sıra kamuoyu görevlerinin talep ve beklentileri incelendi.

“Memur-Sen’in en düşük memur maaş talebi 30 bin TL”

Memur-Sen’in talebi maaşlarda 22 bin TL yerine 30 bin TL’lik taban ücretin yanı sıra talepler arasında aylık 7 bin 650 TL kira yardımı, gelir vergisinin yüzde 15’e sabitlenmesi ve 8 bin 77 TL’lik seyyanen zammın emekli memurlara yansıtılması da var.

“Gözler artık hükümetin teklifinde”

Sonraki süreçte komisyonda ortaya çıkan rapor ve tekliflerin müzakere edileceği öğrenilirken, 14 Ağustos’ta kamu işveren heyetinin sunacağı teklife gözler çevrilmiş durumda. Hükümetin teklifiyle pazarlıkta ilk virajı geride bırakan memur ve memur emeklileri, Toplu Sözleşme maratonunun ay sonuna kadar tamamlanmasını bekliyor. (Kaynak: Mynet Finans)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu