Gündem

Memur ve Emekli Zammına İlişkin 2 Senaryo Masada

Yaklaşık 6.5 milyon memur ve memur emeklisini yakından ilgilendiren 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri geçtiğimiz hafta başlamıştı. Gerçekleştirilen ilk toplantının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, şu açıklamaları kaydetmişti; “Eğitim, sağlık, adalet, güvenlik, din hizmetleri ve diğer kamusal alanlardaki kamu personel sayımızı sürekli artırdık. Kamu personelinin mali ve sosyal haklarında büyük ilerlemeler sağladık. Kamu çalışanlarımızı enflasyona ezdirmedik. Kamu personelinin, bizlerle olan diyaloğunun güçlendirilmesini sağlamak amacıyla kamu görevlileri sendikacılığının ilerlemesi ve gelişmesi için yasal düzenlemeler yaparak sendikal gelişimi güçlendirdik. Birlikte yönetim anlayışıyla karar mekanizmalarında daha fazla kamu personelinin yer almasını sağladık.”

TÜİK Temmuz 2023 enflasyon verilerini açıkladı. Bu verilere göre; enflasyon aylık bazda aylık yüzde 9,49 yıllık yüzde 47,83 olarak gerçekleşti.

Memur ve emekli zammına ilişkin gündemde olan 2 senaryodan birincisi ;  Merkez Bankasınca açıklanan enflasyon tahmin sonuçlarına göre, TÜFE endeksi 1782,95 seviyesine yükseleceği, bu rakam değerlendirildiğinde ise yılın ikinci altı ayı için 6 aylık enflasyon oranı yüzde 31,92 olarak hesaplandı. Hesaplanan enflasyon rakamı refah payı hariç SSK ve Bağ-Kur emekli zammı olacak.

İkinci senaryo ise; Birçok ekonomistin katılımıyla sonuçlanan enflasyon beklenti anketine göre 2023 yılı sonunda enflasyon 61,01 olacak. Tahmin edilen rakama göre; TÜFE endeksi yıl sonu 1.816,92 seviyesine yükselecek.

Beklentiye göre yapılan hesaplamalarda; 2023 yılının ikinci yarısı için enflasyon oranı 34,43 olacak. Refah payı hariç beklenen rakam SSK ve Bağ-Kur emekli zammı olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat