Gündem

Memur ve Emekli Zammı İçin 2 Senaryo Gündemde

Milyonlarca memur ve memur emeklisinin sabırsızlıkla beklediği 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde ilk toplantı sonrasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan,  “Eğitim, sağlık, adalet, güvenlik, din hizmetleri ve diğer kamusal alanlardaki kamu personel sayımızı sürekli artırdık. Kamu personelinin mali ve sosyal haklarında büyük ilerlemeler sağladık. Kamu çalışanlarımızı enflasyona ezdirmedik. Kamu personelinin, bizlerle olan diyaloğunun güçlendirilmesini sağlamak amacıyla kamu görevlileri sendikacılığının ilerlemesi ve gelişmesi için yasal düzenlemeler yaparak sendikal gelişimi güçlendirdik. Birlikte yönetim anlayışıyla karar mekanizmalarında daha fazla kamu personelinin yer almasını sağladık.” ifadelerinde bulunmuştu.

Temmuz 2023 itibariyle, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan enflasyon verilerine göre, aylık bazda enflasyon yüzde 9,49 olarak kaydedildi. Yıllık bazda ise enflasyon oranı yüzde 47,83 olarak belirlendi.

Memur ve emekli zammı hususunda iki senaryo göz önünde bulunduruluyor. İlk senaryoya göre, Merkez Bankası’nın açıkladığı enflasyon tahmin sonuçlarına dayalı olarak; TÜFE endeksinin 1782,95 seviyesine ulaşacağı öngörülüyor. Bu değerlendirme sonucunda, yılın ikinci yarısı için 6 aylık enflasyon oranının yüzde 31,92 olarak hesaplanıyor. Elde edilen bu rakamlar, refah payını dışarıda bırakarak SSK ve Bağ-Kur emekli zammını şekillendirecek unsurlar olacak.

Gündemde bulunan ikinci seçenek ise, birçok ekonomistin katılımıyla gerçekleştirilen enflasyon beklenti anketi sonuçlarına dayanıyor. Bu ankete göre, 2023 yılının sonunda enflasyon oranının 61,01 olması bekleniyor. Enflasyon beklenti anketi tahminlerine göre, TÜFE endeksinin yıl sonunda 1.816,92 seviyesine yükseleceği öngörülüyor.

Eldeki verilere göre yapılan hesaplamada, 2023 yılının ikinci yarısı için enflasyon oranının 34,43 olacağı öngörülüyor. Bu beklenen değer, refah payını içermeyen şekilde SSK ve Bağ-Kur emekli zammını etkileyecek.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat