Gündem

Memur Ve Emekli Maaş Artışları Konusundaki Kanun Teklifi TBMM’de

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti TBMM Grup Toplantısı’nda açıklamış olduğu, memur ve emekli maaş artışları zam oranının yüzde 30’a, en düşük emekli maaşının 5 bin 500 liraya yükseltilmesi ile asgari ücret desteği konusunda hazırlanan kanun teklifi, TBMM Başkanlığına sunuldu.

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına ilişkin Kanun Teklifi kapsamında;

Memur ve emekli maaş artışları

Yaşlılık, malullük, ölüm aylığı alan emekliler ve hak sahiplerine dosya bazında 3 bin 500 lira olan aylık asgari ödeme miktarı 5 bin 500 liraya yükseltilecek.

Hizmet akdi ile bir ya da birden çok işveren tarafından çalıştırılanlar; köy ve mahalle muhtarları ile hizmet akdine bağlı kalmadan kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan ticari kazanç ya da serbest meslek kazancı sebebiyle gerçek yahut basit usulde gelir vergisi mükellefi olanlar; gelir vergisi ödeme zorunluluğu bulunmayıp esnaf ve sanatkar siciline kayıtlı olanlar; anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olan ortakları; sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin komandite ortakları; diğer şirket ve donatma iştiraklerinin ise tüm ortakları; tarımsal faaliyette bulunanlara ödenen gelir ve aylıklar, Ocak 2023 itibariyle geçerli olmak üzere yüzde 30 oranında yükseltilecek.

Asgari ücret desteği

Bu çerçevede haklarında uzun vadeli sigorta kolları hükümleri uygulanan sigortalıları çalıştıran işverenler tarafından, 2022 yılının aynı ayına dair SGK’ye verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde ya da muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinde prime esas günlük kazancı 250 lira ve altında bildirilen sigortalıların toplam prim ödeme gün sayısını geçmemek şartıyla, 2023 yılında cari aya dair verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde yahut muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinde bildirilen sigortalılara dair toplam prim ödeme gün sayısının; 2023 yılı içerisinde ilk defa bu bağlama alınan iş yerlerinden bildirilen sigortalılara dair toplam prim ödeme gün sayısının; Ocak-Haziran 2023 dönemi için günlük 13,33 lira ile çarpımı sonucu bulunacak miktar, bu işverenlerin SGK’ye ödeyecekleri sigorta primlerinden mahsup edilecek ve bu miktar İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak.

Prime esas günlük kazanç tutarı, toplu iş sözleşmesine tabi özel sektör işverenlerine ait işyerleri için 500 lira olarak kabul edilecek. ​​​​​​​Kovid-19 pandemisinden ötürü yapılan kısa çalışma ödemelerinde hatalı işlemler sebebiyle hizmetleri SGK’ye eksik bildirilen sigortalıların hizmetleri fiili duruma getirilecek.

Devlet personellerinin aylık ve ücretlerinde 1 Ocak-30 Haziran 2023 tarihleri arasındaki dönem için enflasyon farkı dahil uygulanması öngörülen yüzde 16,48 artış oranı, yüzde 13,52 puan eklendiği takdirde yüzde 30 olarak uygulanacak. Bu çerçevedeki yüzde 13,52 puanlık söz konusu ilave oran aynı dönem baz alındığında enflasyon farkı hesaplamasında dikkate alınmayacak.

2023 UEFA Şampiyonlar Ligi Finali için Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA), katılımcı futbol kulüpleri ve organizasyonda görev alacak olan tüzel kişilerden iş yeri, kanuni ve iş merkezi Türkiye’de bulunmayanlara, bu karşılaşma sebebiyle yapılacak mal teslimleri ve hizmet ifaları ile KDV, gelir ve kurumlar vergisinden muaf olacak. (Kaynak:AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu