Gündem

Memur-Sen’den İkinci Memur Zammına İlişkin Açıklama

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Toplu Sözleşme toplantısının ardından hükümet tarafından teklif edilen ikinci memur zammına ilişkin açıklamalarda bulundu. Yalçın, “Bize doğru düzgün bir teklifle gelinmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Yaklaşık 6.5 milyon memur ve memur emeklilerini ve ailelerini yakından ilgilendiren 2024-2025 yıllarındaki zamlarının belli olacağı 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde hükümet ikinci zam teklifini bugün masaya sundu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın yaptığı açıklamada, hükümetin zam teklifi 2024 için yüzde 15+10, 2025 için 6+5 yüzde oldu. Sunulan ilk teklifte 2024 için yüzde 14+9, 2025 için 6+5 oranında zam önerisiyle gelinmiş fakat Memur-Sen zam teklifini kabul etmemişti. Hükümet cephesinden sunulan teklif, 2024 için yüzde 33 olan Merkez Bankası tahmininin de oldukça altında kaldığı için sendikalardan tepki geldi.

“Memur-Sen’den teklif edilen rakamlara tepki”

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın toplantının ardından yaptığı açıklamada teklif edilen rakamlara ilişkin tepkisini şu açıklamalarla dile getirdi; “Öncelikle hayretlerimi ifade ediyorum. Merkez Bankası’nın 2024 enflasyon hedefi yüzde 33 olarak ortada dururken tekliflerin 23’lü, 25’li rakamlarda geziyor olması anlaşılabilir değil. Masanın iyimser olan tek tarafı sosyal haklara ilişkin de cümle kurulmuş olması. Bu masada refah payı gündemi görmezden gelinmemeli. Refah payı ile ilgili konuşma yok. 1650 TL talebimizle ilgili cümle kurulmadı. Kira katkısı talebimiz konuşulmadı.  Bu tekliflerin gözden geçirilmesi, bize doğru düzgün bir teklifle gelinmesi gerektiğini ifade ediyoruz.”

Uzlaşma sağlanan talepler;

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan toplantıda yaptığı açıklamada, üzerinde uzlaşılan bazı maddeleri sıraladı. Uzlaşmaya varılan maddelere göre; Memurlara hac izni, TOKİ konutlarında öncelik, engelli memurlara kamu lojmanlarında kolaylık sağlanması istişare edilecek. 1. dereceye ulaşan tüm memurlara 3600 ek gösterge verilmesi konusunda çalışma yapılacak. Disiplin cezaları için belirli şartlarda af için düzenleme yapılacak. (Kaynak: Memurlar.Net)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu