Sağlık Makaleleri

Meme Kanseri Hakkında Önemli Buluş

Meme kanseri hakkında yapılan çalışmalar önemli bir veriye işaret ediyor: Uyku dönemi aktivite artıyor. Kadınlardaki en önemli sağlık problemlerinden biri olan meme kanseri ile ilgili  Prof. Dr. Uğur Coşkun, önemli açıklamalarda bulundu. Her 8 kadından birisinin hayatı boyunca yakalandığı bu hastalık ile ilgili çalışmalar ve araştırmalar devam ediyor.

tibbi onkoloji uzman prof.dr .ugur coskun
tıbbi onkoloji uzmanı prof.dr.uğur coşkun meme kanseri hakkında açıklamalarda bulundu.

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof.Dr.Uğur Coşkun, meme kanseri ile ilgili geçtiğimiz günlerde Nature dergisinde çok ilginç bir çalışma yayınlandığını belirterek, “Nicola Aceto ve arkadaşları tarafından Bazel Üniversitesi’nde gerçekleştirilen deneysel çalışmada kanda dolaşan ve sonrasında metastaz yapan meme kanseri tümör hücrelerinin daha çok uyku döneminde ortaya çıktığını gösterdiler. Otuz meme kanserli deney hayvanında yapılan çalışmada hasta uyku döneminde iken tümörün dolaşıma daha fazla dolaşan kanser hücresi saldıkları gösterildi. Ayrıca gece uykuda iken tümörden ayrılan hücrelerin, gündüz dolaşıma salınan hücrelere göre daha hızlı çoğaldıkları ve metastaz yapma potansiyellerinin de daha fazla olduğu gösterildi” dedi.

meme kanseri riski her 8 kadindan birinde
meme kanseri 8 kadından birinde görülüyor.

Meme Kanseri Uyku Döneminde Yayılıyor

Prof Dr. Coşkun, bazı kanser türlerinde dolaşımdaki kanser hücrelerinin saptanıp buna yönelik tedavi planlanması yönünde araştırmaların yoğun şekilde devam ettiğini söyledi. Tümörü tamamen çıkarılmış bireylerde dolaşımda bulunan kanser hücre yüküne göre daha yoğun tedavi uygulaması gündeme gelebileceğini belirterek, “Ayrıca bu hücrelerde yapılan genetik ve moleküler analizler hedefe yönelik tedaviler açısından yol gösterici olabilmekte. Bu çalışmada görüyoruz ki gece alınan kanda saptanan tümör hücreleri daha önemli olabilir. Uyku düzeninden sorumlu olan melatonin hormonu muhtemelen bu farklılık üzerinde etkili. İleride bu çalışmanın sonuçları hem tedavi planlamasında hem de prognoz tayininde önemli ilerlemelere yol açabilecek başka çalışmalara ışık tutabilir” bilgisini verdi.

Sağlık Makaleleri ile önemli bilgilere ve kanser hakkında daha detaylı araştırmalara ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat