Gündem

Meclis Genel Kurulu Kabul Etti! İşte Memur Ve Emekli Maaş Artışlarını İçeren Kanun Teklifi

On binlerce memurun ve emeklinin beklediği yanıt geldi. Gerçekleştirilen Meclis Genel Kurulu toplantılarının ardından memur ve emekli maaş artışlarını içeren kanun teklifi kabul edildi.

“Asgari Ödeme Miktarı 5 bin 500 TL”

Meclis Genel Kurulu tarafından kabul gören yasa doğrultusunda, yaşlılık, malullük, ölüm aylığı alan emekliler ve hak sahiplerine dosya bazında 3 bin 500 lira olarak öngörülen aylık asgari ödeme tutarı 5 bin 500 liraya çıkarılacak.

Memur ve Emekli Maaş Artışlarını İçeren Kanun Teklifi

Bir ya da daha fazla işveren tarafından hizmet akdiyle çalıştırılan işçiler; tarımsal faaliyette bulunanlar; herhangi bir hizmet akdine bağlı olmadan kendi işyeri olan ve bağımsız çalışan, serbest meslek geliri sebebiyle gelir vergisi mükellefi olanlar; diğer şirket ve donatma iştiraklerinin ise tüm ortakları; gelir vergisinden muaf olup esnaf ve sanatkar siciline kayıtlı olanlar; anonim şirketlerin yönetim kurulunda bulunan ortaklara ödenen gelir ve aylıklar, Ocak 2023 itibariyle geçerli olacak şekilde yüzde 30 oranında artırılacak.

Kabul Gören Yasaya Göre Asgari Ücret Desteği Sağlanacak

Kanuna göre, asgari ücret desteği ocak-haziran 2023’te de devam edecek.

Bu kapsamda haklarında uzun vadeli sigorta kolları hükümleri uygulanan sigortalıları çalıştıran işverenlerce, 2022’nin aynı ayına ilişkin SGK’ye verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde veya muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinde prime esas günlük kazancı 250 lira ve altında bildirilen sigortalıların toplam prim ödeme gün sayısını geçmemek üzere, 2023’te cari aya ilişkin verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde veya muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinde bildirilen sigortalılara ilişkin toplam prim ödeme gün sayısının; 2023 yılı içinde ilk kez bu kapsama alınan iş yerlerinden bildirilen sigortalılara ilişkin toplam prim ödeme gün sayısının; ocak-haziran 2023 dönemi için günlük 13,33 lira ile çarpımı sonucu bulunacak tutar, bu işverenlerin SGK’ye ödeyecekleri sigorta primlerinden mahsup edilecek ve bu tutar İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak.

Prime esas günlük kazanç tutarı, toplu iş sözleşmesine tabi özel sektör işverenlerine ait iş yerleri için 500 lira olarak esas alınacak.

​​​​​​​Kovid-19 salgınından ötürü kısa çalışma ödemelerinde hatalı işlemler nedeniyle hizmetleri eksik bildirilen sigortalıların hizmetleri fiili duruma getirilecek.

Kamu görevlilerinin aylık ve ücretlerinde 1 Ocak-30 Haziran 2023 tarihleri arasındaki dönem için enflasyon farkı dahil uygulanması öngörülen yüzde 16,48 artış oranı, yüzde 13,52 puan eklenerek yüzde 30 olarak uygulanacak. Bu kapsamdaki yüzde 13,52 puanlık ilave oran, aynı döneme ilişkin enflasyon farkı hesaplamasında dikkate alınmayacak.

Sözleşmeli Personele Kadro Geliyor

2023 UEFA Şampiyonlar Ligi Finali için Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA), katılımcı futbol kulüpleri ve organizasyonda görevli tüzel kişilerden iş yeri, kanuni ve iş merkezi Türkiye’de bulunmayanlara, bu müsabaka dolayısıyla yapılacak mal teslimleri ve hizmet ifaları ile bunların bu müsabaka dolayısıyla yapacakları mal teslimleri ve hizmet ifaları KDV, gelir ve kurumlar vergisinden istisna olacak.

Genel Kurul’da yapılan oylama öncesinde söz talep eden CHP, İYİ Parti ve HDP grup başkanvekilleri, yapılan zamları yetersiz bulduklarını ancak teklife “evet” oyu vereceklerini açıkladı. Teklif, oybirliğiyle kabul edildi.

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, 500 bin sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesine yönelik kanun teklifini de bugün Meclise sunacaklarını bildirdi.

TBMM Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş, teklifin kanunlaşması sonrasında birleşimi, saat 14.00’de toplanmak üzere kapattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu