Gündem

Maymun Çiçeği Salgını AB’nin 8 Ülkesinde 85 Vakaya Ulaştı

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi: “Hastalığın geniş popülasyonlara yayılma olasılığı çok düşük”

Maymun çiçeği virüsü, 8 Avrupa Birliği (AB) üye ülkesinde 85 kişide bulundu. Hastalığı geniş popülasyonlara yayma olasılığı minimumdur.

 

“Maymun Çiçeği Görülen 8 Avrupa Birliği Ülkeleri”

Avrupa Birliği’nin Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) tarafından yürütülen risk değerlendirmesine göre, 15-23 Mayıs tarihleri ​​arasında Belçika, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, Portekiz, İspanya ve İsveç’te vakalar bildirildi.

 

maymun çiçeği 8 avrupa ülkesine yayıldı
maymun çiçeği 8 avrupa ülkesine yayıldı

 

Vakaların çoğunda, hastalığın erkekler arasındaki cinsel etkileşim yoluyla yayıldığı sonucuna varıldı. Hastalığın, etkilenen bir kişinin mukoza zarına maruz kalması, cilt hasarı veya insanlar arasında uzun süreli temas halinde solunum sıvılarının damlaması yoluyla bulaşabileceği keşfedildi.

 

ECDC Direktörü Andea Ammon, “Mevcut vakaların çoğunda hafif semptomlar var. Hastalığın geniş popülasyonlara yayılma olasılığı çok düşük.” dedi.

 

“Antiviral İlaç Ve Kişisel Koruyucu Ekipman”

ECDC, AB ülkelerine teşhis ve temas izi yeteneklerini geliştirmelerini ve ayrıca sağlık uzmanları için çiçek hastalığı aşısı, antiviral ilaç ve kişisel koruyucu ekipman stoklarını incelemelerini tavsiye etti.

 

ECDC incelemesinde, halk, virüs maymun çiçeğinin bebek hamile kadınlarda, hamile olanlarda ve bağışıklık sistemi zayıf olanlarda ciddi hastalıkları tetikleyebileceğinden bahsedildi. Ayrıca hastalığı olanların izolasyonda olmaları tavsiye edildi. Hasta olan biriyle temas halinde olan herkese 21 günlük süre boyunca kendi sağlıklarına dikkat etmeleri tavsiye edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat