Gündem

Mahkeme Onayladı: HPV Aşı Ücretini SGK Karşılayacak

Doktorundan aldığı tavsiye üzerine HPV aşısı yaptıran üniversite öğrencisi D.Y, çıkan 695 liralık  ücretin Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanması talebi başvurduğu mahkemece kabul görüldü .

Doktorundan gelen verdiği tavsiyeye uyarak HPV aşısı yaptıran ve ilk doz için 695 lira ödeme yapan üniversite öğrencisi D.Y, avukatı Nilda Baltalı ile birlikte İstanbul 20. İş Mahkemesi’ne ilk doz için ödenen tutarın geri iade edilmesiyle birlikte tedavi sürecinde yapılması gereken 2. ve 3. doz aşıların ücretinin de SGK tarafından karşılanması talebinin yer aldığı dilekçeyle başvurdu.

Başvurunun üzerine İstanbul 20. İş Mahkemesi’nde yapılan duruşmada davacı D.Y’nin avukatı Nilda Baltalı, davanın kabul edilmesi hakkında, davalı SGK’nin avukatı ise reddedilmesini adına taleplerini iletti.

Davanın kabul edilmesine karar veren mahkeme, davacının kullandığı “GARDASIL IM (enjeksiyon için süspansiyon içeren kullanıma hazır enjektör)” ilacının ücretinin SGK tarafından karşılanması gerektiğine karar getirdi.

İlacı almak için ödenen 695,97 liranın sürecin başladığı 5 Ağustos 2021 tarihinden itibaren işleyecek yasal faiziyle davalı taraftan tahsil edilerek davacıya geri ödenmesi gerektiği bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat