Gündem

Lise Öğrencisinden Bir İlk! Geliştirdiği Yapay Zeka Projesiyle Kanser Erken Teşhis Edilebilecek

Sivas’ta Bilişim Teknolojileri Lisesi öğrencisi Muhammed Emin Korkut, geliştirdiği yapay zeka projesiyle şüpheli alanın fotoğrafı sisteme yüklenecek ve cilt kanseri erken teşhis edilebilecek.

Yaz mevsiminde güneş ışınlarına yoğun bir şekilde maruz kalınmasıyla ortaya çıkan cilt kanserleri binlerce insanın yaşamını yitirmesine sebep oluyor. Lisesi öğrencisi Muhammed , geliştirdiği yapay zeka programıyla cilt kanseri erken teşhis edilebilecek ve hastanın şüpheli bölgesinden çekilen fotoğrafı sisteme yükleyerek içerisinde bulunan 3 farklı modelden analiz sağlanacak. Korkut, yaptığı projeyle hem doktorun iş yükünü azaltmayı hedefliyor hem de cilt kanserinde erken tanı sağlanmasını planlıyor. Kayseri Yazılım Bölge birincisi ve Türkiye 9’uncusu olan Muhammed Korkut, projeyi daha fazla geliştirip bir üst seviyeye taşımayı düşünüyor.

“Ölüm oranlarını azaltmayı amaçlıyorum”

12’inci sınıf öğrencisi Muhammed Emin Korkut, yaptığı yapay zeka projesiyle cilt kanserini erken teşhis edip ölüm oranlarını azaltmayı amaçladığını belirterek, “Bu projemde derin modellerle cilt kanserini erken teşhis edebilecek bilgisayar destekli tanı sistemi gerçekleştirdim. Bu projemiz yapay zekayı cilt kanserini erken teşhis ederek ölüm oranlarını azaltmayı amaçlıyor. Önceden eğitimmiş cilt kanserlerini teşhis edebilecek 3 farklı modelim var. Bu modelleri sıra sıra analiz edebilmek için hastanın şüpheli bölgesine ait bir fotoğrafı programa yüklüyorum. Yüklenen fotoğraf programın 3 farklı modelinde ayrı ayrı analiz ediliyor. Bunların her bir sonucu sıfır ila bir soruna göre sıralanıyor. Aralarında en çok doğruluk skoruna sahip olan cilt kanseri türü doktora yardımcı bir araç olarak sunuluyor. Bir yapay zekası yüzde yüz doğruluk oranına ulaşamaz ama yüksek doğruluk oranlarına ulaşabilir. Benim programım doğruluk tespit edebilme açısından yüzde 68 başarı oranına sahip. Bu oran nesne tanıma algoritmaları, elimizdeki veriler sürekli teknolojinin gelişmesiyle daha da artacaktır. Bunun üzerine çalışmalarımız devam ediyor” şeklinde konuştu.

“Güneşlenmeye fazla zaman ayırmak kanser riskini arttırıyor”

Muhammed Korkut, “Okuduğum iki yüksek lisans tezinde doktorların hata yapma oranından bahsediyordu. Bunun üzerine de cilt kanserinde yaşanan ölüm oranları insanların güneşlenmeye daha fazla zaman ayırdığı için günden güne artıyor. Doktorun iş yükünü hafifletmek ve cilt kanserinde görülen ölümleri azaltmak için bu projeyi geliştirdim. Bu programa yaz ayında başladım ve yaklaşık 5 ayda programı bitirdim. Kayseri Yazılım Bölge birinciliği aldım ve Türkiye finallerine davet edildim. Türkiye finallerinde de teşvik ödülü aldım ve Türkiye 9’uncusu oldum bu ödülle” ifadelerini kullandı. (Kaynak: İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu